Młodzi z miejscowości Sól k. Biłgoraja w środowy poranek, dnia 22 września b.r. wyruszyli do Zwierzyńca – na spotkanie z nauką, rekreacją i przyrodą.

Młodzież została ciepło przyjęta w Urzędzie Miejskim w Zwierzyńcu przez Panią Sekretarz Edytę Wolanin, która przedstawiła specyfikę funkcjonowania Gminy Zwierzyniec, zapoznała młodzież z prowadzonymi działaniami, szczególnie na rzecz młodzieży i sektora społecznego.

Młodzież dowiedziała się jak w praktyce przebiegają praktyki partycypacyjne, w tym spotkania otwarte z młodzieżą, konsultacje, grupy robocze. Wynikiem spotkań młodych z władzami jest funkcjonujący w Parku Środowiskowym zespół sportowo rekreacyjny: skatepark, nowoczesne boisko i plac zabaw. Chociaż proces przygotowań i realizacji inwestycji nie był krótki, to szczególnie cieszy fakt, że zainicjowała go sama młodzież, wyrażając potrzebę posiadania „własnego miejsca”.

Po dużej dawce wiedzy i zabawach w skateparku, przyszedł czas na odpoczynek w Roztoczańskim Parku Narodowym. Dzięki niezwykłym spotkaniom: z Panią Anetą Dybowską specjalistką ds. edukacji oraz z Panem Piotrem Wysockim, podleśniczym uczestnicy/czki projektu mieli szansę poznać formy współpracy RPN z młodzieżą, szkołami, mieszkańcami. Ponadto poznali uroki Florianki, jej historię oraz najciekawsze zakątki: Izbę Leśną i folwark na Floriance, ostoję konika polskiego, hodowlę owcy uhruskiej, ścieżki krajobrazowe na Floriance.

Młodzież najlepiej uczy się poprzez udział i doświadczanie, poprzez emocje i pytania jakie temu doświadczaniu towarzyszą. Miejmy nadzieję, że młodzież z Soli na długo zapamięta tą naukę.

Projekt „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!” finansowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

  

   

 

  

 

Translate »