Pomysł na inicjatywę jest wynikiem wspólnej pracy aktywnych seniorów z Biłgoraja – uczestników projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności!”, z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Powiatowe w Biłgoraju.

–  Chciałyśmy zaktywizować seniorów z Biłgoraja i okolic. Uczestnictwo w zajęciach na basenie i ćwiczeniach na świeżym powietrzu okazały się skutecznym pomysłem– opowiada Kazimiera Wojtyło. Na szczęście nie działała sama:

Poprzez tą inicjatywę chciałyśmy zwiększyć aktywność seniorów zarówno w aspekcie fizycznym, jak i społecznym– podkreślają Maria Rozwadowska, Kazimiera Kapka oraz Krystyna Kiełbasa.

Ponad czterdzieści godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań coachingach, to czas jaki aktywne seniorki poświęciły na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Zdrowo na sportowo”.

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostaną zorganizowane wyjazdy na basen oraz spotkania aktywizująco-integracyjne.

Powstał plan promocji inicjatywy oraz plan rekrutacji. Spotkania przyciągnęły wiele osób. W okresie jesiennym popularne okazały się ćwiczenia na świeżym powietrzu, zajęcia aktywizujące oraz piknik integracyjny, które przyciągnęły w sumie 51 osób. Dodatkową atrakcją dla osób starszych okazały się wyjścia na basen. Gdzie pod czujnym okiem instruktora w dniach 5 i 12 października ponad dwudziestu seniorów ćwiczyło i pracowało nad swoją postawą.

Podczas wspólnej nauki, integracji i wysiłku seniorzy zobaczyli, że można być aktywnym w każdym wieku. Na własnej skórze odczuli, że aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i motywuje do wyjścia z domu, spotykania się z ludźmi, a przez to motywuje do podejmowania  aktywności społecznej.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

   

Translate »