Pomysł na inicjatywę jest wynikiem wspólnej pracy aktywnych seniorek z Aleksandrowa – uczestniczek projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności!”.

–  Chciałyśmy zachęcić seniorów z Aleksandrowa do podjęcia  aktywności. Rajd rowerowy oraz warsztaty rękodzielnicze okazały się skutecznym pomysłem – opowiada Halina Larwa. Na szczęście nie działała sama:

Poprzez tą inicjatywę chciałyśmy zintegrować seniorów oraz podnieść poczucie sprawczości. Pokazać, że warto robić nowe rzeczy bez względu na wiek – podkreślają Stanisława Bil, Teresa Przytuła, Józefa Bil oraz Zofia Dziwura.

Blisko czterdzieści godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań coachingach, to czas jaki aktywne seniorki poświęciły na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Aktywny senior”.

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostanie zorganizowany rajd rowerowy obejmujący tereny zielone Aleksandrowa i Górecka Kościelnego oraz warsztaty rękodzielnicze.

Powstał plan promocji inicjatywy oraz zorganizowano rekrutację. Wyjazd rowerowy został zorganizowany 15 września br.  Seniorzy przemierzyli blisko 20 kilometrów. Na szczęście pogoda i uczestnicy dopisali i w dniu rajdu było 32 osoby. Seniorzy poznali ciekawe miejsca historii i pomniki przyrody. Odbyła się pogadanka na temat aktywności wśród osób starszych. Po intensywnym wysiłku fizycznym i po zdobyciu wiedzy  został zorganizowany wspólny ognisko i piknik pod chmurką. Spotkanie zakończyło się wspomnieniami z czasów młodości oraz postanowieniem organizacji takich rajdów w przyszłości.

Kolejną okazją do aktywności były warsztaty rękodzielnicze, które odbyły się 16 października br. w OSP w Aleksandrowie. Na spotkanie przybyło 26 osób. Seniorzy uczyli się haftować, szydełkować i tworzyć kwiaty z bibuły. Zdobywając wiedzę i kształtując swoje umiejętności seniorzy integrowali się i planowali kolejne spotkania. Po warsztatach został zorganizowany wspólny poczęstunek.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

   

Translate »