W zdrowym ciele, zdrowy duch – jak mówi przysłowie a aktywność fizyczna niewątpliwie wzmacnia ciało i „ducha” ale do tego trzeba dorzucić bezpieczną aktywność fizyczną aby sobie pomóc a nie zaszkodzić.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i sprawności w każdym wieku. Ćwiczenia sprawiają, że serce i mózg lepiej pracuje, mamy lepsze samopoczucie, a dodatkowo zapobiegamy depresji i wzmacniamy mięśnie. W przypadku  większości osób starszych nie chodzi o intensywny trening ale generalnie o zachowanie aktywności ponieważ nie każda osoba jest w stanie wykonać dane ćwiczenia, ponadto stan zdrowia, różne schorzenia wykluczają nadmierny wysiłek czy określone ćwiczenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby dopasować ćwiczenia dla osób starszych do ich stanu zdrowia oraz możliwości.

O bezpiecznej i zdrowej aktywności ruchowej mówiły i praktykowały seniorki z Aleksandrow podczas inicjatywy, która odbyła się 06.10.2022 w Aleksandrowie. W pierwszej części instruktorka zapoznała uczestników z bezpiecznymi formami aktywności fizycznej oraz opowiedziała o korzyściach, które niesie taka aktywność dla organizmu, następnie odbyła się część praktyczna, gdzie zostały pokazane ćwiczenia, które można wykonać samodzielnie  u sienie domu, w plenerze bez konieczności posiadania specjalistycznych sprzętów czy wyposażenia. Taki zestaw ćwiczeń  dla każdego seniora na każdy dzień.

Uczestniczki inicjatywy zwróciły uwagę na to, iż ważne jest uświadamianie osób starszych o dobrodziejstwach aktywności i ruchu nawet małego ale systematycznego, wykonywanego codziennie.  Jednocześnie dowiedziały się jak praktykować aktywnością fizyczną aby przyniosła  tylko korzyści, a uniknąć zagrożeń.

Po części merytorycznej, odbył się poczęstunek i spędzenie wspólnie, międzypokoleniowo, czasu, bo integracja też jest ważna, to niezmiernie ważne wzmacnianie psychiki.

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

    

Translate »