Nasza grupa inicjatywna seniorów ze środowiska UTW w Biłgoraju  przygotowała i zorganizowała inicjatywę pt. „Biłgorajska Aktywność Seniorów”. W trakcie warsztatów nasza grupa zastanawiała się w jaki sposób zaktywizować innych seniorów, jak zachęcić ich do wyjścia z domów i zainteresowania się sprawami innych.  Pomysł zrealizowania inicjatywy w formie wyjazdu edukacyjno-poznawczego  zrodził się  w wyniku rozmów z osobami starszymi, które nie znają swojej najbliższej okolicy, jej historii, walorów przyrodniczych i ważnych Miejsc Pamięci.  W odpowiedzi na te problemy postanowiliśmy zorganizować taki wyjazd edukacyjny dla seniorów z Biłgoraja aby zachęcić ich do aktywności i wyjścia z domów.

W piękny i słoneczny dzień 24 września 2019 nasza grupa inicjatywna zorganizowała wyjazd edukacyjno-krajoznawczy  po Roztoczu. Zwiedzaliśmy miejsca gdzie jest pięknie, gdzie panuje cisza i przyroda nie jest naruszona ludzką ręką. To perełki Roztocza: Górecko Kościelne, Susiec, Józefów no i oczywiście słynne Szumy na wartko płynących leśnych strumykach. W wyjeździe wzięło udział 23 osób starszych z Biłgoraja.

  1. Górecko Kościelne to nieduża miejscowość skryta pośród lasów Roztocza. To tu spacerowaliśmy tzw. Aleją Dębów, jeden z nich liczy ponad 500-lat. Jest też tutaj drewniana Kapliczka i Stacje Drogi Krzyżowej. Górecko to też miejsce corocznie odbywających się Festiwali Maryjnych.
  2. Susiec i jego okolice  to ciekawe miejsca tzw. Szumów na rzece. To tu na rzeczce Sopot istnieją urokliwe progi skalne przez które przepływają wody tego strumyka i tworzą malutkie wodospady wydając miły uszom szum. To takie miejsca zaliczane są do najpiękniejszych na Roztoczu.
  3. Józefów to przepiękna miejscowość Roztocza Środkowego. To tu w centrum miasteczka usytuowana jest okazała fontanna z wizerunkami zwierząt i ludzi. Z Wieży Widokowej usytuowanej poza miastem można oglądać piękną panoramę Józefowa, Kamieniołomów oraz rozległy krajobraz leśny. Jest też piękny Zalew wtopiony w sosnowy las z fantazyjnymi rzeźbami z miejscowego kamienia, jest też Stanica Wędkarska serwująca posiłki dla znużonych wędrówką. I jako wycieczkowicze skorzystaliśmy z tego.

Wszyscy seniorzy byli bardzo zadowoleni, a my poprzez realizację takich inicjatyw  widzimy  jak ważne są takie działania, ponieważ dając coś innym od siebie  mobilizujemy się do aktywności oraz podejmowania nowych wyzwań.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „ Wiek nie odbiera odpowiedzialności” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

           

 

Translate »