Pomysł na inicjatywę jest wynikiem wspólnej pracy aktywnych seniorów z Biłgoraja – uczestników projektu „No i cóż, że wiek!”, z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Powiatowe w Biłgoraju.

–  Chcieliśmy zaangażować w działania obywatelskie jak najwięcej seniorów  – opowiada Janina Więcław. Na szczęście nie działała sama: – Poprzez tą inicjatywę chcieliśmy również zachęcić do aktywnego i zdrowego wypoczynku na łonie natury – podkreślają Edward Grasza, Krystyna Cioś oraz Edward Porzuc.

Ponad pięćdziesiąt godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań coachingach, to czas jaki aktywni seniorzy poświęcili na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Bliżej natury – bliżej obywatelskości!”. Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostanie zorganizowany wyjazd połączony z elementami warsztatów z zakresu aktywności obywatelskiej.  Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację. Spotkanie i wyjazd zostały zorganizowane 10 września br. w Zwierzyńcu. Na szczęście uczestnicy dopisali i w sumie w wyjeździe uczestniczyło 30 osób. Seniorzy aktywnie zwiedzali ciekawe miejsca historyczne oraz zorganizowali ciekawą dyskusję na temat możliwości angażowania osób starszych do działania. Wyjazd zakończył się wspólnym poczęstunkiem, który był okazją do rozmów o sposobach na aktywne spędzanie czasu wolnego. Podczas wspólnej nauki, integracji i wysiłku seniorzy zobaczyli, że można być aktywnym w każdym wieku.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „No i cóż, że wiek!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

           

Translate »