Dnia 6 października b.r. w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się inicjatywa pt. „Dary lata i jesieni” połączona z inauguracją roku akademickiego w Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biłgoraju.

Lato i jesień to pory roku, które obfitują różnymi „darami” naszych ogrodów, pól i lasów. Od wieków ludzie korzystają z tych dobrodziejstw w celu wzbogacenia swych jadłospisów. W Biłgorajskim Centrum Kultury stworzono wystawę prezentującą właśnie takie produkty, które pozyskano z okolicznych pól, lasów i prywatnych ogrodów. Na wstawie można było nie tylko obejrzeć, ale też spróbować lokalnych, domowych przetworów, owoców, warzyw, ciast. Były: ketchup domowy, papryka, zakwas buraczany, pomidory koktajlowe w soku pomidorowym, żurawina, syrop z mniszka lekarskiego, kompot z gruszek i wiele innych. Autorki inicjatywy opowiedziały o najciekawszych przepisach na domowe przetwory i o tym jak można dbać o własne zdrowie dzięki bogactwu owoców i warzyw.

Przybyli goście mieli okazję do wymiany ciekawych przepisów, starych receptur na przetwory. Wyrazili też nadzieję, że wystawa będzie początkiem zdrowszego stylu życia w ich rodzinach.

Zamysłem wystawy było też nowe, inne spojrzenie na naturalne środowisko, w którym żyjemy, tym bardziej, że od dzisiejszych działań zależą warunki, które będą miały wpływ na życie społeczeństwa za lat kilkanaście, kilkadziesiąt i dla następnych pokoleń.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Zdejmij kapcie załóż buty!” realizowanym przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt „Zdejmij kapcie, załóż buty!” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

 

 

 

 

 

 

 

 

Translate »