Czy można mówić o bezpieczeństwie żywieniowym seniorów? Czy zła dieta, niewłaściwy sposób żywienia wpływa na bezpieczeństwo zdrowotne? Na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy inicjatywy pt „Bezpieczne nawyki w żywieniu seniora”. Odpowiedzi zostały udzielone a wątpliwości rozwiane.

W dniu 28 IX o godz. 9:00 odbył się finał inicjatywy „Bezpieczne nawyki żywieniowe seniora”. W inicjatywie wzięło udział 25 osób – w tym seniorzy i młodzież  oraz nauczyciele z Technikum Gastronomicznego w Biłgoraju. Podczas inicjatywy seniorzy mogli dowiedzieć się jaki skład powinna mieć zdrowa dieta, jakie zdrowe zasady  i nawyki odżywania należy wprowadzić oraz jakie sygnały wysyła nasz organizm i jak odczytywać je w aspekcie właściwego odżywiania.

Jak zauważyli uczestnicy inicjatywy należy nieustannie edukować i  przypominać  o najważniejszych zasadach  np. piciu 2 l wody dziennie, nie podjadaniu miedzy posiłkami, rezygnowanie z cukrów, spożywaniu większej ilości warzyw i owoców. Szczególnie ważny jest zdrowy styl życia i zdrowa dieta jako istotna profilaktyka zdrowotna u osób starszych, która ma istotny wpływ na wiele chorób, w tym tych cywilizacyjnych jak np. cukrzyca, choroby tarczycy itp.

Podsumowaniem  inicjatywy  były słowa liderki grupy Pani Marii Kita, która powiedziała, iż: edukacja zdrowotna i żywieniową jest bardzo ważna wśród osób starszych, ponieważ bezpośrednio wpływa na stan zdrowia i samopoczucia osób starszych, w myśl sentencji:

Szlachetne zdrowie

Nikt się nie dowie

Jako smakujesz

Aż się zepsujesz. (Jan Kochanowski „Na zdrowie”)

Dodatkowym elementem inicjatywy był jej integracyjny, międzypokoleniowy charakter. Udział ludzi młodych jest  doskonałą okazją do  integracji międzypokoleniowej ale także stwarza przestrzeń do wspólnych działań. Ponadto zaangażowanie i współpraca z Technikum Gastronomicznym  w Biłgoraju daje możliwości dalszej współpracy.

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

 

 

Translate »