W piękne przedpołudnie 15 sierpnia b.r kilkunastoosobowa grupa seniorek z Aleksandrowa przybyła rowerami pod Urząd Gminy, aby wspólnie wyruszyć na rajd rowerowy. Ciekawa trasa rajdu wiodła przez okoliczne miejscowości, miejsca pamięci, pomniki historyczne. Przypomniano miejsca, osoby, wydarzenia ważne dla odzyskania niepodległości.

Niewątpliwą atrakcją było Górecko Kościelne – roztoczańska wieś, od ponad 350 lat związana z kultem św. Stanisława, urzeka turystów urodą krajobrazu z doskonale wpisanymi w otoczenie obiektami sanktuarium i aleją dębów. Nieopodal leżące Górecko Stare to wieś położona nad rzeką Szum. Ciekawostką dla turystów może być mała elektrownia wodna na rzece, zbudowana w latach 50. XX w. Na wzgórzu w okolicach Górecka Starego znajduje się ogromny głaz zwany płaczącym. Przez cały rok, nawet w upalne dni, z jego dolnej części wypływają krople wody. Legenda głosi, że są to łzy dziewczyny, która została zaklęta w kamień. Trud pokonania wielu kilometrów trasy, z podjazdami i zjazdami, pomógł znieść wysokokaloryczny posiłek przy grillu, rozmowach, wymianie doświadczeń.

Jednak walory turystyczne to nie jedyny powód organizacji rajdu. Jego głównym celem była integracja seniorek i seniorów z Aleksandrowa i okolic, którzy nie mieli okazji bliżej się poznać. Był to pierwszy krok do współpracy różnych grup seniorów działających w pobliskich miejscowościach, jednak nie działających razem.

Spotkanie m.in. z seniorkami z KGW z Brzezin stało się miejscem wymiany myśli i poglądów na temat potrzeb i problemów osób starszych oraz skutecznych działań w zakresie ich rozwiązywania.

Seniorki z Aleksandrowa, będące inicjatorkami rajdu chętnie zapraszają do współpracy te społeczności lokalne i sąsiedzkie, które akceptują osoby starsze, mają świadomość ich wartości i potrzeb oraz chcą tworzyć warunki do pogodnej starości.

Może ktoś się dołączy?

Projekt „Zaangażowanie ma znaczenie!” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

     

       

Translate »