Sport to zdrowie, wszyscy to wiemy.  Ale czy wiem jak bezpiecznie uprawiać sport ?

Popularna jazda na rowerze, czy spędzanie czasu nad wodą, szczególnie teraz w okresie letnim cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży ale też osób starszych, które w tym okresie korzystają z dobrodziejstw słońca i ładnej pogody. Jednak aby taki wypoczynek połączony ze aktywnością fizyczną przyniósł tylko korzyści, należy uświadomić sobie jakie są zagrożenia i niebezpieczeństwa na drodze w ruchu rowerowym oraz nad wodą tak aby w pełni bezpiecznie cieszyć się aktywnością.

W odpowiedzi na to Seniorzy z Frampola zaplanowali inicjatywę na temat bezpieczeństwa w czasie aktywności fizycznej.

Finał inicjatywy miał miejsce na ternie we Frampolu w dniu 30 sierpnia 2022 roku nad zalewem we Frampolu.  Podczas inicjatywy uczestnicy dowiedzieli się  jak bezpiecznie poruszać na drodze, w szczególności w ruchu rowerowym i  jak być bezpiecznym nad wodą tak aby aktywność fizyczna  w pełni była bezpieczna i nie narażała uczestników na niepotrzebne ryzyko i wypadki. Po części teoretycznej obył się „pokazowy” rajd rowerowy, podczas którego instruktor w praktyce omawiał zasady bezpiecznego poruszania się rowerem.

Piękna pogoda sprzyjała realizacji inicjatywy, w których wzięły udział osoby po sześćdziesiątym roku życia ale też młodzież, która uczestniczyła w inicjatywie. Atmosfera podczas inicjatywy była bardzo pozytywna – uczestnicy nie tylko się uczyli ale także dobrze  bawili.

Jak podkreślił lider grupy Pan Roman Dubiel: takie inicjatywy są bardzo potrzebne bo nie tylko pozwalają na wspólną integrację ale także mają wymiar edukacyjny, można dużo pożytecznych rzeczy się dowiedzieć nt. bezpiecznej aktywności sportowej.

Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku zorganizują podobną inicjatywę z korzyścią dla starszych i młodszych.

Inicjatywa została realizowana w ramach projektu „Bezpieczeństwo – mój wybór!” współfinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

   

      

Translate »