Projekt obywatelski: „Zdrowo na sportowo”

Biłgorajscy diabetycy zaplanowali i zrealizowali projekt obywatelski „Zdrowo na sportowo” mający na celu promocję sprawności fizycznej osób starszych poprzez edukację, ćwiczenia i dietę. 

– Chcemy dotrzeć do seniorów, przekonywać ich do ruchu i odpowiedniej diety – podkreśla Maria Zdunek, członek Koła Diabetyków w Biłgoraju.

Prezes Koła Diabetyków w Biłgoraju pani Krystyna Różaniecka jest o tym przekonana, to dlatego trzy liderki z Koła Diabetyków w Biłgoraju: Maria Zdunek, Stanisława Kmieć oraz Irena Babij spotkały się i podzieliły działania w projekcie na dwie części: Spotkanie z dietetykiem i marsz z kijkami oraz rehabilitacja na basenie, i spotkanie z instruktorem.

Przemarsz z kijkami do nordic walking został zorganizowany w dniu 29 września nad Zalewem w Biłgoraju. Wtedy to grupa 33 osób – seniorów z Biłgoraja i okolic spotkała się aby aktywie, na świeżym powietrzu spędzić czas oraz nauczyć się prawidłowego chodzenia przy użyciu kijków. Instruktaż prawidłowego chodzenia z kijkami został przygotowany przez panią Halinę Kręt – członek zarządu Koła Diabetyków w Biłgoraju. W tym dniu został również zorganizowany pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przez panią Grażynę Szabat – wykładowcę Medycznego Studium Zawodowego w Biłgoraju.

Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem z rozmowami z panią dietetyk – Małgorzatą Wróbel na temat zdrowego odżywiania i roli diety w życiu człowieka oraz niemniej ważnego ruchu u osób chorych na cukrzycę, gdyż prawidłowe odżywianie oraz ruch przyczyniają się do wyrównania poziomu cukru, a co za tym idzie zapobiegają stosowaniu insuliny.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali ulotki o wysiłku fizycznym u osób chorych na cukrzycę oraz o wpływie ćwiczeń fizycznych na zdrowie i kondycje fizyczną.

Kolejne spotkanie to wyjazd do Janowa Lubelskiego, gdzie 8 października grupa 24 osób starszych uczyła się jak prawidłowo dobierać ćwiczenia do swojego wieku i ćwiczyła pod czujnym okiem instruktora.

Projekt „Senior ma znaczenie!” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

Translate »