Wilki, lisy, dziki, owady, grzyby i jagody, ale też kleszcze i żmije…. Jak się w tym odnaleźć? Jak nie stracić zdrowego rozsądku i być odpowiedzialnym za siebie?

Na te i inne pytania odpowiedzi udzielał Leśniczy Pan Kazimierz Okoń z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Józefów. Na spotkanie na temat bezpieczeństwa w lesie, które odbyło się 10 września b.r. w Markowiczach przybyło ponad 20 osób w różnym wieku: dzieci, młodzież, dorośli i najstarsi mieszkańcy. Tematem przewodnim było bezpieczne zachowanie w lesie.

Leśniczy opowiedział o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy spotkania słuchali opowieści o zwierzętach zamieszkujących miejscowe lasy, o ich zwyczajach i zachowaniach.  Można było je również zobaczyć z bliska – na ciekawych fotografiach.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Jak chronić najbardziej pracowitych mieszkańców lasów – mrówki i mrowiska.

Ważną częścią szkolenia były wskazówki leśniczego o tym, co zabrać ze sobą do lasu, aby człowiek był bezpieczny, jak poradzić sobie w przypadku stracenia orientacji, jak chronić się przed kleszczami.

Aby każda wycieczka do lasu była dobrze wspominana, należy także poznać zasady bezpiecznego korzystania z możliwości jakie daje nam przyroda. Warto umieć czytać mapę lub w inny sposób orientować się w zwiedzanym terenie, nawet doświadczony wędrowiec musi wesprzeć się kompasem, mapą lub położeniem słońca na niebie, aby określić kierunek świata. Jeśli nie wybieramy się daleko, warto na trasie zapamiętać charakterystyczne punkty, jak złamane drzewo czy porośnięty mchem kamień. Wielu uczestników spotkania to grzybiarze, dlatego temat bezpiecznego ich zbierania cieszył się dużym zainteresowaniem. Na koniec, przy poczęstunku zebrani opowiadali z zapałem o swoich leśnych doświadczeniach.

Obszary leśne stanowią atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku dla dużej części społeczeństwa, a tereny gmin: Biłgoraj, Księżpol, Józefów szczególnie obfitują w piękne lasy. Chrońmy je i korzystajmy z nich mądrze, dbając o bezpieczeństwo swoje i przyrody.

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

   

  

    

Translate »