Pomysł na inicjatywę obywatelską zrodził się na warsztatach w ramach projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności!”. Odpowiedzialny senior to taki senior, który ma świadomość i wiedzę także w sferze zdrowia – opowiada pani Krystyna Różaniecka –  prezes Koła Diabetyków w Biłgoraju, liderka, uczestniczka projektu. I dodaje:

– Cukrzyca to choroba XXI wieku i należy systematycznie poszerzać wiedzę w zakresie zapobiegania cukrzycy i stosowania odpowiedniej diety.

 Liderka nie działała sama i miała do pomocy: Janinę Więcław, Krystynę Cioś, Zofię Sprysak oraz Stanisławę Kmieć.

 Ponad czterdzieści godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań na coachingach, to czas jaki aktywne uczestniczki poświęciły na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Lepiej zapobiegać cukrzycy niż leczyć!”

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostaną zorganizowane spotkania: z dietetykiem, a także że zostaną przeprowadzone akcje w postaci badań profilaktycznych.

Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację. Wykłady na temat żywienia osób chorych na cukrzycę i ich rodzin zostały przeprowadzone 13 sierpnia br. Uczestnicy dopisali i w dniu spotkania było 42 seniorów.

Spotkanie było bardzo owocne. Większość osób nie wie jaką dietę należy stosować przy profilaktyce i walce z cukrzycą – podkreśla Halina Kręt – pielęgniarka,  Koło Diabetyków w Biłgoraju.

Najwięcej informacji dotyczyło specyfiki diety osoby chorej na cukrzycę. Przedstawiono 9 produktów, które należy jeść chorując na cukrzycę, podano również przepisy dietetyczne.  Na poczęstunek przygotowano przykładowy posiłek ustalony przez dietetyczkę.

Zakres inicjatywy był szeroki. Informacje przekazywane przez grupę inicjatywną  były bardzo skuteczne, gdyż na badania profilaktyczne w dniach 25 sierpnia br. Oraz 1 września br. przybyło w sumie 121 osób- seniorów z Gromady, Frampola, Biłgoraja i okolic.

 Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Translate »