Dnia 28.09.2020 grupa seniorów biorących udział w projekcie „No i cóż, że wiek” uczestniczyła w wizycie studyjnej do Łążka Garncarskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele klubów seniora z Aleksandrowa, Biłgoraja i Frampola. Przewodnikiem po wiosce oraz edukatorem w zakresie aktywności obywatelskiej był jej sołtys Jan Jarmuziewicz – gospodarz zagrody garncarskiej. Pan Jan ze swadą opowiadał o życiu i działalności społecznej mieszkańców miejscowości. Mówił również o problemach, z jakimi na co dzień boryka się młode sołectwo. Słuchacze brali aktywny udział w rozmowie, grzejąc stare kości w cieple kominka a żołądki pyszną kawusią czy herbatką. Potem wszyscy udali się na spacer po uroczej wiosce, liczącej ok. 60 gospodarstw i ok.150 dorosłych mieszkańców.

Przy kolorowej kapliczce usłyszeli historię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej zwanego obrazem „Nicponi”. Wykonali go bowiem ludzie, którzy jak najbardziej zasługiwali na to miano. A jednak czasem cuda się zdarzają…

Na drugim końcu wioski turyści odwiedzili warsztat garncarski państwa Żelazków. Podziwiali, jak pan w ciągu kilku minut wytoczył na kole zgrabny wazon. Zachwycali się kunsztem artystycznym pani, która ozdabiała ceramikę wymyślnymi wzorami. Chętni mogli zakupić gotowe wyroby – garnki, wazony, ” dwojaki”, miski itp. Po tej uczcie duchowej, już nieco zmęczeni uczestnicy udali się do pobliskiej pierogarni na obiad. Wyjeżdżali z żalem z gościnnej wioski, pełni wrażeń z postanowieniem, że tu jeszcze wrócą – na przykład na coroczny festyn garncarski.

Realizowane w Łążku Garncarskim inicjatywy obywatelskie, o których dowiedzieli się aktywni seniorzy, niewątpliwie dodały im wiary w to, iż warto działać i zmieniać rzeczywistość. Iż warto być aktywnym obywatelem, który poprzez swoje zaangażowanie poprawia jakość życia w swojej społeczności, tak jak sołtys pan Jan Jarmuziewicz, który w ciągu 10 lat doprowadził do tego, że sołectwo jest bardzo schludne, czyste i wszyscy mieszkańcy dbają o nie.

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach projektu „No i cóż, że wiek!”. Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

                         

 

 

Translate »