Zmiana przestrzeni i dostosowanie jej do potrzeb młodzieży to cel symulacji rozpoczętych w grudniu br. w Smólsku Dużym i Bukowej. W obu miejscowościach młodzież diagnozowała potrzeby rówieśników. W obu młodzież postanowiła zmienić przestrzeń wokół siebie. Użyła do tego innych metod i narzędzi partycypacji.

W Bukowej młodzież po zbadaniu potrzeb zorganizowała spacer badawczy w plenerze oraz w szkole podstawowej. Poszukiwała najlepszego miejsca na strefę odpoczynku dla siebie. I znalazła!  Wymagania spełniło miejsce w budynku Szkoły Podstawowej w Bukowej i w tym miejscu ustawiono specjalne pudełko pomysłów, do którego młodzi wrzucali karteczki z informacjami co powinno się w tej strefie znaleźć. Zakupy już zostały dokonane, przed młodzieżą tylko urządzenie strefy i uroczyste jej otwarcie, a potem to kto wie? Jak podkreślił jeden z uczestników projektu:

– Strefa relaksu w sezonie letnim może pojawić się jeszcze w innym miejscu w otwartej przestrzeni. I dodał:

Im więcej takich pomysłów, które zachęcają do spotykania się w rzeczywistości tym lepiej.

Przestrzeń wokół siebie zmieniali również młodzi ludzie w Smólsku Dużym. To tam, po diagnozie potrzeb, ustalono plan zmiany przestrzeni w budynku szkoły podstawowej. Na spotkaniu konsultacyjnym młodzież w wieku od 10 do 15 lat wykreowała pomysły  wykorzystania przestrzeni korytarza szkolnego na grę w tenisa stołowego i piłkarzyki, zorganizowania głosowanie na naklejki dekoracyjne, które byłyby umieszczone na schodach oraz w przestrzeni wspólnej, a także losowała i przygotowywała hasła motywacyjne na drzwi klas lekcyjnych. Nie bez znaczenia był również pomysł zawieszenia luster w toaletach szkolnych:

Największą radość sprawiło nam to, że mamy wpływ na miejsca, w których się spotykamy. I że to co mówimy jest ważne i dorośli nas słyszą – opowiadała jedna z uczestniczek projektu.

W Smólsku Dużym pozostało jeszcze zawieszenie ostatnich naklejek, kart motywacyjnych na drzwi oraz stworzenie regulaminu korzystania z piłkarzyków i stołów do gry w tenisa.

Symulacje odbywają się w ramach projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

  

   

   

   

 

 

Translate »