W dniu 8 sierpnia grupa seniorów -uczestników projektu „Senior ważny codziennie!” odwiedziła organizacje i instytucje działające na rzecz seniorów w woj. lubelskim. Pierwszym miejscem był Nałęczów, seniorzy spotkali się z przedstawicielami Klubu „Jesienni Entuzjaści”, w którym organizowanych jest wiele ciekawych wydarzeń dla seniorów i z udziałem seniorów, m.in. prężnie działająca Sekcja Animatorów Kultury z Nałęczowa oraz  Sekcja Tradycji, które organizują wiele spotkań i wyjazdów dla seniorów. Spotkania te odbywają się cyklicznie w tzw. Środy Seniora w Nałęczowskim Ośrodku Kultury, ale też w różnych innych miejscach poza ośrodkiem. Klub jest inicjatorem i współorganizatorem ważnych miejskich imprez plenerowych: Nałęczowska Wiosna z Książką i Różą, Nałęczowska Jesień z Seniorem, Dożynki Działkowe, Benefis rzeźbiarza Stanisława Strzyżyńskiego, Oskary Ogrodowe.

Spotkanie  z przedstawicielkami Klubu Jesiennych Entuzjastów m.in. Panią Prezes Marią Przybyłko. Dzięki temu spotkaniu seniorzy  z Biłgoraja nie tylko dowiedzieli się o działalności i inicjatywach senioralnych w tym mieście, ale także zostały wymienione wizytówki z obietnicą rewizyty i spotkania seniorów z Biłgoraja i Nałęczowa w szerszym gronie. Po części oficjalnej, nastąpiła wspólna integracja seniorów z Nałęczowa i Biłgoraja przy kawie i ciasteczkach oraz przy wspólnym śpiewie.

Po spotkaniu z seniorami z Nałęczowa cała grupa pojechała do Kazimierza Dolnego i miejscowości Cholewianka, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielką Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego oraz właścicielką Siedliska Małgorzaty –  Ekomuzeum panią Małgorzatą Urban. Seniorzy wysłuchali prelekcji nt. zaangażowania seniorów artystów w tych dwóch podmiotach oraz samej działalności stowarzyszenia. Po części oficjalnej seniorzy mieli chwilę wytchnienia i czasu na zwiedzanie Kazimierza Dolnego.

Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu „Seniora ważny codziennie!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

      

Translate »