Jak nazwać skwer? Jakich atrakcji miejskich potrzebują młodzi ludzie? Które wydarzenia historyczne warto upamiętnić? Te i inne pytania zadawane są mieszkańcom przez władze, aby wspólnie zadecydować o ważnych sprawach.

Konsultacje społeczne są  sposobem uzyskiwania opinii, stanowisk, propozycji mieszkańców, których dany temat dotyczy. To dialog pomiędzy przedstawicielami władz lokalnych a mieszkańcami i zebranie opinii, a następnie podjęcie decyzji,  które będą miały wpływ na życie i pracę obywateli.

Tą formę partycypacji poznała młodzież z Korytkowa Dużego podczas spotkania z przedstawicielami władzami Miasta Biłgoraj: Panem Jarosławem Bondyrą – Zastępcą Burmistrza Miasta i Panią Małgorzatą Gromadzką – inspektorką ds. społecznych i zdrowia w Urzędzie Miasta Biłgoraj. Spotkanie odbyło się 15 czerwca b.r. na zrewitalizowanym Placu Wolności w Biłgoraju.

W czasie wizyty uczestniczki i uczestnicy projektu dowiedzieli się jak przebiegały konsultacje społeczne w ramach procesu przebudowy Placu Wolności, dlaczego są ważne, jak się odbywają, kto i jak może w nich brać udział.

Młodzi ludzie zwiedzili efekty tego procesu: pospacerowali nowymi alejkami, skorzystali z uroków fontanny, odwiedzili amfiteatr, siłownię zewnętrzną itp. Poznali też wydarzenia, które wybrali mieszkańcy miasta podczas głosowania, a które zostały upamiętnione na specjalnych tablicach obok fontanny. Spotkanie dowiodło młodzieży, że warto uczestniczyć w konsultacjach społecznych , gdyż mieszkańcom dużym i małym, będzie żyło się lepiej i przyjemniej. Po interesującym spotkaniu młodzież zwiedziła urocze zakątki Roztocza, m.in. Zwierzyniec.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

     

      

     

Translate »