Dwa sierpniowe dni tego lata na długo pozostaną w pamięci seniorów z Aleksandrowa, Łukowej i Frampola. To dzięki warsztatom integracyjno-edukacyjnym, które odbyły się w Zajeździe Alicja w Glinach. W dniach 24 i 25 sierpnia b.r. grupa 45 uczestniczek i uczestników projektu spędzała czas na nauce, integracji i zabawie.

Jednak to spotkania edukacyjne były głównym wydarzeniem wyjazdu. Pierwszym z nich było spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju – funkcjonariuszami Joanną Pilarską i Adamem Grandą z Wydziału Prewencji KPP Biłgoraj. Seniorzy uczyli się jak chronić się przed oszustwami finansowymi, jak zabezpieczać swoje dane osobowe, jak nie ulec naciągaczom, których w powiecie Biłgoraj nie brakuje.

Policjanci przypomnieli także, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie komukolwiek żadnej kwoty pieniędzy, oraz o tym, w jaki sposób można zweryfikować podawane przez oszustów informacje, ostrzegali żeby nie ulegać wywoływanej przez nich presji, nie działać pod wpływem impulsu, czy zdenerwowania. Okazało się, że wśród zebranych były osoby, które bezpośrednio miały kontakt z oszustami.

Dzięki takim spotkaniom coraz więcej osób udaje się uchronić przed działaniami oszustów, ponieważ ich uczestnicy dzielą się zdobytą wiedzą ze znajomymi, co ma niemałe znaczenie. Seniorzy chętnie zabrali policyjne ulotki profilaktyczne dla innych, którzy na spotkanie nie mogli przybyć.

Do seniorów przybyli również przedstawiciele Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemicznej w Biłgoraju: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju Pan Cezary Duma z pracownikami: Panią Wiolettą Obszańską i Panią Marią Król. Podczas spotkania zwrócono uwagę na najważniejsze aspekty związane z bezpiecznym zbieraniem grzybów. Amatorzy grzybobrania chcący się upewnić, czy zebrane grzyby są bezpieczne dla zdrowia mają możliwość skorzystania z porad, konsultacji grzyboznawców oraz uzyskania atestu na grzyby świeże.

W czasie zajęć poruszono również tematy higieny środowiska, higieny pracy, higieny wypoczynku i rekreacji na łonie natury i zdrowej żywności. Seniorzy mieli wiele pytań, dzielili się wątpliwościami i własnymi doświadczeniami.

To były bardzo cenne spotkania, podnoszące świadomość seniorów w obszarze bezpieczeństwa. Oby dobre rady i zalecenia były wprowadzone w życie!

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!”  jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025

 

   

Translate »