Markowicze to niewielka miejscowość w Gminie Księżpol, licząca około 300 mieszkańców. Mimo, iż do dużego ośrodka kulturalnego Wsi Markowicze daleko, to jednak dzięki zaangażowaniu mieszkańców, lokalnych liderów odbywają się tu wydarzenia kulturalne. Jednym z nich jest inicjatywa grupy seniorów  z Gminy Księżpol – uczestników projektu „No i cóż, że wiek!”, mająca na celu integrację społeczną, zaangażowanie obywatelskie w lokalne działania, zwiększenie wiedzy obywatelskiej.

Grupa ponad 20 osób wzięła udział we wrześniu w spotkaniach obywatelskich, na których rozmawiano o obowiązkach obywatelskich, problemach społecznych, współpracy, przypominano sobie dzieje miejscowości, postawy ludzi dawniej żyjących. Ważnym elementem wydarzeń były zajęcia rękodzielnicze: wykonywanie stroików, kompozycji kwiatowych, bukietów.

Mimo trudnych czasów związanych z pandemią Covid-19, obawami o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych seniorzy chcą brać udział w takich spotkaniach, gdyż jak mówią, zdrowie psychiczne i poczucie przynależności do grupy też jest ważne. Dlatego też grupa liderów – organizatorów wydarzenia dołożyła wszelkich starań, żeby inicjatywa odbyła się przy zachowaniu wymaganych środków ostrożności.

Inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu „No i cóż, że wiek!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

         

Translate »