Seniorzy z Woli Obszańskiej i Aleksandrowa zakończyli udział w projekcie ”Wiek nie odbiera odpowiedzialności!” inicjatywą pod nazwą  – „Odpowiedzialnie i integracyjnie” oraz „Uroczysty senior”

Po wielu tygodniach przygotowań, spotkań, ustalania zadań i harmonogramów uczestnicy odbyli kilka spotkań związanych z aktywnością obywatelską mieszkańców społeczności lokalnych w okresie adwentu i Bożego Narodzenia. Rozmawiano o tym, jak dawniej obchodzono okres Bożego Narodzenia, jak się do niego przygotowywano, jaka aktywnością społeczną zajmowali się mieszkańcy małych społeczności w tym czasie.

Nie zabrakło także choinki i tradycyjnego piernika. Był to również czas na wspólne rozmowy i wspomnienia.

Wspominano historię ozdób świątecznych – zanim do Polski dotarły choinki w kątach izb umieszczano snopy niewymłóconego zboża, udekorowane światami – ozdobą z opłatka o różnorodnych kształtach. W XIX wieku pojawiły się drzewka choinkowe udekorowane ozdobami ze słomy i bibuły, orzechami, jabłkami, czy też wypiekanymi własnoręcznie piernikami.

W Wigilię na stole królowały śledzie – w oleju lub niekiedy zupa śledziowa, a także pierogi z grzybami. Podawano również zupę grzybową na kwasie z kapusty oraz grzyby suszone, smażone na oleju i zaprawiane mąką.

Dzień wigilijny upływał pod znakiem postu, aż do uroczystej kolacji. Często też „suszono”, czyli powstrzymywano się od spożywania napojów. Ciekawym, ale zapomnianym już zwyczajem było mycie przez domowników twarzy i rąk w wodzie z monetami „na bogactwo i urodę”.

Dzielenie się opłatkiem i wzajemnie składane życzenia sprawiły, że wszyscy uczestnicy spotkania mogli poczuć magię zbliżających się świąt. Zapach wigilijnych potraw, które znalazły się na pięknie udekorowanym stole, wprowadził wszystkich w świąteczny klimat. Smaczny poczęstunek, wspólne śpiewanie kolęd, ciepłe słowa – to wszystko sprawiło, że grudniowe spotkanie kończące inicjatywę okazało się wyjątkowe i pozostawiło niezapomniane wrażenia.

 

Translate »