Pomysł na projekt obywatelski pn.: “Polska dawniej i dziś” jest wynikiem wspólnej pracy pięciorga aktywnych osób ze społeczności lokalnej Smólska:  Jolanty Nizio, Anny Osuch, Marty Cudziło, Beaty Glinianowicz oraz Marty Skwarek – uczestników projektu „Ja– obywatel!”.

–  Chcieliśmy zachęcić młodzież do poznawania korzeni, poznawania tradycji i kultury, pielęgnowania patriotyzmu poprzez pokazanie ginących zawodów – podkreśla Pani Barbara Wojciechowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym.

Blisko czterdzieści godzin edukacji w postaci: szkoleń i spotkań na coachingach, to czas jaki aktywne mieszkanki Smólska i okolic poświęciły na zorganizowanie projektu obywatelskiego pn.: „Polska dawniej i dziś”. Realizacja projektu została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę projektową podczas spotkania coachingowego.

Powstał plan promocji projektu, rozpoczęto rekrutację oraz opracowano plan i scenariusz wyjazdu do Łążka Garncarskiego oraz Janowa Lubelskiego.

W Łążku Garncarskim młodzi ludzie podziwiali blisko stuletni dom, stare piece do wypalania naczyń oraz pokazy tradycyjnego rzemiosła – lepienia garnków z gliny. Sami też wzięli udział w warsztatach wykonywania naczyń z gliny, po których każdy zabrał własnoręcznie wykonany wytwór.

W Janowie Lubelskim uczestnicy wyjazdu odwiedzili „Zoom Natury”, gdzie w laboratoriach wiedzy zdobywali informacje m.in. z przyrody, historii naturalnej, gatunków znajdujących się pod ochroną.

Poznali zasady aerodynamiki i zobaczyli niezwykłe zjawiska atmosferyczne.

Zobaczyłem jak wygląda mlecz pod mikroskopem. Najbardziej podobała mi się ściana odgłosów ptaków – podkreśla Michał Solak – uczestnik.

Można było zobaczyć egzotyczne i niespotykane na co dzień zwierzęta np. gatunek ryby, która jest na wymarciu – opowiada Dominik Gura- uczestnik . I dodaje: – Ciekawe były również warsztaty lepienia garnków z gliny.

Wyjazd ten był połączeniem tradycji z nowoczesnością. W przerwie pomiędzy zwiedzaniem  uczestnicy aktywnie relaksowali się na Otwartej Strefie Aktywności. Sympatyczna atmosfera zaowocowała planem kolejnych podobnych wydarzeń. Projekt rozbudził aktywność obywatelską i patriotyczną wśród młodszych mieszkańców Smólska, pokazał że można w sposób atrakcyjny przekazać wiedzę o historii i tradycji.

Projekt “Ja – obywatel!” jest realizowany przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

           

Translate »