Dnia 10-go października 2017 r., w Biłgorajskim Centrum Kultury, nastąpiło pierwsze spotkanie żywej muzycznej klasyki z dziecięcą publicznością w ramach projektu „Bliżej polskiej muzyki”. Podczas godzinnego koncertu zabrzmiały pieśni polskich XIX-wiecznych kompozytorów: F. Chopina, S. Moniuszki i M. Karłowicza. Wykonawcami byli doświadczeni artyści scen operowych: Grzegorz Pazik (baryton) i Ewa Lalka (sopran).  Na fortepianie towarzyszyła artystom Karolina Hordyjewicz. Koncert prowadziła Monika Dominik.

Dla wielu dzieci ze szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Biłgoraj było to pierwsze spotkanie z muzyką klasyczną. Scena, fortepian, niespotykana dotąd technika śpiewu artystów, uroczysty strój włożony z tej niecodziennej okazji złożyły się na przeżycie ważne i pozostające w pamięci.

Repertuar był dobrany do wieku publiczności, np. „Dziad i baba” – pieśń przekazywana z pokolenia na pokolenie, humorystyczny „Chochlik”  lub skoczny „Krakowiak” śpiewany na znaną melodię – utwory skutecznie mogące  obudzić wrażliwość na piękno  i pozostać w pamięci. Nawet jeśli dorosłym muzyka klasyczna wydaje się wymagająca nie warto z niej rezygnować, ani tym bardziej odsuwać od niej najmłodszych. Kontakt z muzyką klasyczną być może u niektórych zaowocuje wielką pasją do muzyki.

Projekt „Bliżej Polskiej muzyki” realizowany przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Dąb w Ciosmach oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

DSC_3757 (2)_GRZEGORZ

DSC_3784 (2)_EWA 2

DSC_3760 PUBLICZNOŚĆ

DSC_3746 (2)_KONFERANSJERKA

 

Powyższe fotografie zostały udostępnione przez regionalny serwis internetowy www.bilgoraj.com.pl, za co serdecznie dziękujemy.

Translate »