W czwartek, 16 listopada, dzieci szczelnie wypełniły salę widowiskową Biłgorajskiego Centrum Kultury.

Tego dnia miał miejsce drugi koncert pieśni do muzyki skomponowanej przez polskich twórców: I. Paderewskiego, K. Szymanowskiego oraz Romualda Twardowskiego. Zabrzmiały nuty z odcieniem liryzmu, romantyzmu, z wątkami ludowymi, razem składające się na całość wprowadzającą w klimat polskości, budzące tęsknotę za światem, który już przeminął. Nastrój koncertu był zasługą artystów: jako solista wystąpił Grzegorz Pazik (baryton), solistką była Ewa Lalka (sopran), Karolina Hordyjewicz akompaniowała wykonawcom na fortepianie.

W koncercie bezpłatnie uczestniczyli uczniowie szkół w Bukowej, Hucie Krzeszowskiej, Starym Bidaczowie i w Smólsku. Licznie przybyła młoda publiczność to najlepsze świadectwo, jak potrzebny jest kontakt z wysoką kulturą już od najmłodszych lat. Dowodzi też, jak brakuje podobnych inicjatyw w małych miejscowościach, odległych od ośrodków kultury. Należy docenić rolę nauczycieli przygotowujących uczniów do koncertów poprzez prowadzone w szkołach warsztaty. Dodatkowe zajęcia realizują z pełnym zaangażowaniem, starając się, aby dzieci osiągnęły jak największe korzyści.

Koncert został zorganizowany w ramach projektu „Bliżej polskiej muzyki” realizowanego przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Dąb” w Ciosmach oraz
z Gminnym ośrodkiem Kultury w Biłgoraju.

Projekt „Bliżej polskiej muzyki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

DSC_4234 (2)

DSC_4240 (2)

DSC_4252 (2)

Powyższe fotografie zostały udostępnione przez regionalny serwis internetowy www.bilgoraj.com.pl, za co serdecznie dziękujemy.

Translate »