Bądź wytrwały! Wyrażaj siebie! Dąż do celu! Wybaczaj! To tylko wybrane hasła, które upiększyły przestrzeń Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym i stały się inspiracją dla młodzieży.

Są one odpowiedzią na zdiagnozowane przez młodych problemy m.in. w komunikacji z innymi, obniżoną samoocena po wyjściu z okresu izolacji w domu oraz niską chęcią do działania na rzecz innych. W ramach symulacji młodzi ludzie zorganizowali spotkanie konsultacyjne, którego wynikiem był plan działania na rzecz zmiany przestrzeni i dostosowanie jej do potrzeb osób młodych z uwzględnieniem wskazanych wcześniej potrzeb.

Następnie zorganizowano głosowanie na naklejki motywacyjne, które miały ozdobić schody szkolne. Te naklejki, na które oddano najwięcej głosów zostały  wybrane i zakupione. Teraz nie tylko motywują , ale również upiększają przestrzeń w budynku szkoły.

Szkoła jest naszym centrum aktywności. To tu spędzamy najwięcej czasu w okresie jesienno-zimowym. Tu nawiązujemy i budujemy relacje oraz odkrywamy nowe rzeczy np. kreujemy pomysły na symulacje – opowiadał jeden z uczestników projektu.

Kolejne glosowania odbywały się w mniejszych grupach i dotyczyły wyboru motta, które byłoby inspiracją dla młodzieży. Zwycięskie hasła zostały wydrukowane, zalaminowane i powieszone w mniejszych przestrzeniach np. na drzwiach sal lekcyjnych lub tablicach korkowych na korytarzu. To właśnie na korytarzu, wychodząc naprzeciw potrzebom młodych osób, ustawiono  piłkarzyki  i stół do gry w tenisa stołowego.

Największą radość sprawiło nam to, że mamy wpływ na miejsca, w których się spotykamy – opowiadała jedna z uczestniczek projektu.

Symulacje odbywają się w ramach projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

   

  

  

  

 

 

Translate »