Projekt obywatelski:  „Przyjdź, a dowiesz się więcej o cukrzycy”

W Biłgoraju mieszka wielu seniorów i  niewielu z nich badało poziomu cukru, a cukrzyca to epidemia XXI wieku. Cukrzyca to cichy zabójca. Na cukrzycę się nie umiera, umiera się z powodu powikłań cukrzycowych – podkreśla pani Krystyna Różaniecka –  prezes Koła Diabetyków w Biłgoraju, liderka, uczestniczka projektu . I dodaje:

– To dlatego postanowiliśmy nagłośnić problem i objąć badaniami jak najwięcej osób.

Pomysł narodził się i został zrealizowany w ramach projektu obywatelskiego pn.: „Przyjdź, a dowiesz się  więcej o cukrzycy” przez grupę liderek: Krystynę Różaniecką, Janinę Szcząchor i Halinę Grabias.

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę realizującą projekt obywatelski podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostaną zorganizowane dwa spotkania: pierwsze mające na celu badanie poziomu glukozy, cholesterolu i trójglicerydów oraz drugie podzielone na dwie prelekcje: lekarza-diabetologa oraz dietetyka dostarczające wiedzy na temat choroby i powikłań.

2 października zostało przebadanych 122 mieszkańców na poziom glukozy, cholesterolu oraz trójglicerydów. Badania przeprowadziła pani Halina Kręt – pielęgniarka, członek zarządu Koła Diabetyków w Biłgoraju.  – Badania są niezwykle ważne, dają możliwość szybkiego wykrycia choroby – podkreśla pani Krystyna Różaniecka. Natomiast wiedzę z zakresu sposobów radzenia sobie z cukrzyca, profilaktyki zapobiegania powikłaniom pocukrzycowym, a także utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi i właściwej diety można było zdobyć na  spotkaniu 12 października przy ul. Kościuszki 28 w Biłgoraju, w którym wzięło 48 osób.  Prelekcja dotycząca choroby i profilaktyki została  przeprowadzona przez  doktora Piotra Grygiela – diabetologa, a wykład o prawidłowym odżywianiu przez panią dietetyk Małgorzatę Wróbel, która specjalnie w tym celu opracowała tygodniową dietę osoby chorej na cukrzycę.

Po prelekcji można było spróbować smacznych wypieków i przekąsek przygotowanych pod nadzorem pani dietetyk specjalnie dla osób chorych na cukrzycę.

chleb-pszenno-zytni-z-kminkiem  img_6820

img_6527

 

Projekt „Senior ma znaczenie!” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

 

Translate »