Kierowcę, rowerzystę i pieszego łączy nie tylko uczestnictwo w ruchu drogowym, ale również bezpieczeństwo:

–  Przestrzeganie przepisów prawnych, wzajemna troska i uważność są kluczowe dla bezpiecznego poruszania się kierowców, pieszych i rowerzystów – podkreślają Irena Sobczak  i Krystyna Goch realizujące inicjatywę pn.: „Letnie wyprawy seniorów”.

Ppodróżując rowerem warto zakładać kamizelkę odblaskową, zwłaszcza po zmroku lub przy złych warunkach atmosferycznych (mgła, deszcz):

W miarę możliwości należy zrezygnować z podróżowania nocą. Warto nosić przy sobie elementy odblaskowe, gdyż zwiększa to bezpieczeństwo, dając szansę kierowcy, aby w porę zauważył pieszego – zwracają uwagę Stanisława Szostak, Danuta Dzikoń i Halina Kowalik współrealizujące inicjatywę. I dodają:

Ppodczas złych warunków atmosferycznych takich jak: mgła, ulewa, śnieg, gołoledź, silny wiatr, można jechać rowerem po chodniku.

Warto pamiętać, że z chodnika można  również korzystać, jeśli na drodze, którą jedziemy, dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry.

Każdy z uczestników ruchu drogowego – kierowca, rowerzysta, pieszy – jest tak samo odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa na drogach. Hasło to było mottem przewodnim inicjatywy, która 8 września br. przyciągnęła seniorów i młodzież z Łukowej na miejsce zbiórki przed Gminnym Ośrodkiem Kultury.

Podczas inicjatywy zwracano również szczególną uwagę na edukację pieszych. Wskazówki opracowała młodzież. Spisała je w postaci haseł:

– Chodnik służy dla pieszego, a jeśli go nie ma, poruszamy się lewym poboczem drogi;

– Miej ograniczone zaufanie!  Nawet jeśli masz pierwszeństwo upewnij się, że możesz bezpiecznie wejść na pasy;

– Bądź mądry! Nigdy nie przechodź przez jezdnię pomiędzy samochodami i przed lub za autobusem;

– Jeśli idziesz po drodze o zmroku, zawsze zakładaj jasne ubrania, pamiętaj o elementach odblaskowych, dzięki którym będziesz widoczny dla kierowcy;

– Uważaj na parkingach, gdyż wyjeżdżający z parkingu kierowca może cię nie zauważyć.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Bezpieczeństwo – mój wybór!” współfinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

  

 

 

 

Translate »