Pomysł na inicjatywę jest wynikiem wspólnej pracy aktywnych seniorek z Aleksandrowa – uczestniczek projektu „No i cóż, że wiek!”.

–  Chciałyśmy zaktywizować seniorki z Aleksandrowa, zachęcić do wyjścia z domu  zaangażować w pracę nad sobą  – opowiada Leokadia Jakób. Na szczęście nie działała sama:

Poprzez tą inicjatywę chciałyśmy zintegrować seniorki i zachęcić je do aktywności zarówno fizycznej, jak i społecznej – podkreślają Leokadia Kręt, Wacława Kaczorowska oraz Stanisława Styczyńska.

Ponad pięćdziesiąt godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań coachingach, to czas jaki aktywne seniorki poświęciły na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Senior sprawny i aktywny”.

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostaną zorganizowane trzy spotkania z zakresu aktywności fizycznej i aktywności obywatelskiej .

Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację. Spotkania zostały zorganizowane 18 i 27 sierpnia br. Oraz 2 września br. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej  Aleksandrowie. Na szczęście uczestnicy dopisali i w sumie we wszystkich spotkaniach uczestniczyło 69 osób.

Spotkanie poprowadziła pani Emilia Nizio-Pastuszek, która w przystępny sposób opowiadała o aktywności oraz pokazywała jak należy wykonywać ćwiczenia bezpieczne dla osób starszych.

Seniorzy pytali o to jak ćwiczyć aby odciążyć kręgosłup, kolana, jak poprawić swoją kondycję. Spotkania kończyły się wspólnym poczęstunkiem, który był okazją do rozmów o sposobach na aktywne spędzanie czasu wolnego.

Podczas wspólnego poznawania tajników z zakresu aktywności fizycznej i obywatelskiej wzrosła wiedza seniorów na temat prawidłowej postawy i kondycji fizycznej, wpływu ruchu na zdrowie psychiczne,  ale też aktywność i integracja .

        

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „No i cóż, że wiek!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Translate »