Senior wie, jak być bezpiecznym – to cel, który przyświecał inicjatywie realizowanej w ramach projektu „Zdejmij kapcie, załóż buty!”, w którym grupa seniorów z Powiatu Biłgoraj zorganizowała spotkanie z policjantami o bezpieczeństwie osób starszych.

Spotkanie odbyło się 2 grudnia b.r. w Biłgorajskim Centrum Kultury. Seniorzy z zaciekawieniem wysłuchali prelegentów, którymi byli sierż. szt. Łukasz Wojnas oraz sierż. szt. Paweł Mróz z Zespołu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.

Myślą przewodnią spotkania  było bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym.  Policjanci przekazali informacje na temat zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu, uwzględniające ograniczenia wynikające z wieku, radzili jak zachować się gdy dojdzie do wypadku drogowego, jak bezpiecznie poruszać się na rowerze i pieszo. Funkcjonariusze uświadamiali seniorów, jakie zagrożenia wynikają z lekceważącego podejścia do kwestii bezpieczeństwa na drogach i jakie konsekwencje prawne czekają ich za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego np. podczas jazdy rowerem.

Policjanci w czasie spotkań zaprezentowali materiały informacyjno – edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ponadto prowadzili dyskusje, ze słuchaczami na temat lokalnie istniejących zagrożeń w obszarze ruchu drogowego w Powiecie Biłgoraj.

Seniorów zachęcano między innymi do korzystania z elementów odblaskowych. Dzięki nim piesi i podróżujący jednośladami są lepiej widoczni na drodze, co sprawia, że łatwiej jest im uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. Uczestnicy spotkania otrzymali zawieszki odblaskowe rozdawane przez policjantów.

Policjanci przestrzegali również przed oszustwami, do których dochodzi w Powiecie Biłgoraj. Mundurowi przedstawiali metody i sposoby, jakie stosują przestępcy, aby oszukać seniorów i innych mieszkańców. Pojawiły się przykłady o „niezwykle atrakcyjnych” ofertach kupna sprzętu komputerowego sprowadzanego zza granicy, który można nabyć za symboliczne kwoty, a które okazywały się zwykłą atrapą.

Uczestnicy spotkania aktywnie zadawali pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Jak się okazuje, takie spotkanie było potrzebne seniorom. Mieli oni okazję nie tylko poznać przepisy dotyczące niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów, ale także poruszyć nurtujące ich sprawy na temat ogólnie pojętego bezpieczeństwa.

Spore zainteresowanie spotkaniem bardzo ucieszyło jego organizatorów. Dzięki takim spotkaniom być może uda się zapobiec wypadkom na drodze, kolejnym oszustwom, czy poprawić bezpieczeństwo na drodze.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Zdejmij kapcie załóż buty!” realizowanym przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt „Zdejmij kapcie, załóż buty!” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

Translate »