Pomysł na inicjatywę jest wynikiem wspólnej pracy aktywnych seniorów z Łukowej – uczestników projektu „Zaangażowanie ma znaczenie!”.

–  Chcieliśmy poszukać nowych inspiracji dla obywatelskich działań osób starszych oraz płaszczyzn współpracy seniorów z samorządem  – opowiada Krystyna Wurszt. Na szczęście w realizacji tak ambitnego celu nie działała sama:

Marzyliśmy o tym, aby seniorzy wyszli z domu, poznawali nowe miejsca i ludzi, szczególnie tych którzy podejmują działania obywatelskie na rzecz swojej miejscowości – podkreślają Józefa Majkowska, Stefania Kędzierska, Sabina Mazur oraz Tadeusz Kędzierski.

Wiele godzin edukacji w postaci warsztatów i spotkań na coachingach to czas, jaki aktywni seniorzy poświęcili na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Spotkanie i wyjazd obywatelski seniorów z Łukowej”.

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostanie zorganizowany wyjazd do Radecznicy i Zwierzyńca, którego trasa miała objąć przystanki w miejscach aktywności obywatelskiej seniorów oraz spotkania obywatelskie z seniorami z Łukowej i przedstawicielem władz samorządowych.

Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację. Pogoda i uczestnicy dopisali. W wyjeździe do Radecznicy i Zwierzyńca oraz w spotkaniach obywatelskich uczestniczyło dwudziestu pięciu seniorów. Seniorzy spotkali się z przedstawicielami kół i związków seniorów w Radecznicy oraz w Zwierzyńcu. W Radecznicy mieli okazję zwiedzić zabytkową bazylikę pw. św. Antoniego z Padwy w Radecznicy oraz krypty Żołnierzy Niezłomnych, a także Kościół p.w. św. Jana Nepomucena, potocznie zwany “na wodzie” w Zwierzyńcu.

Spotkanie obywatelskie było ogromnym wydarzeniem dla seniorów z Łukowej. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Wiesława Kubów, Na spotkaniu rozmawiano o problemach jakie maja seniorzy, o tym jak można je rozwiązać oraz planowano kolejne takie spotkania.

W dobrej atmosferze przy poczęstunku seniorzy opowiadali również o powstającym seniorklubie „Nutka radości”, którego celem jest zwiększenie udziału osób starszych w życiu publicznym, społecznym gminy Łukowa, a także zwiększenie możliwości wpływu seniorów na otaczającą rzeczywistość. Członkowie Seniorklubu staną się rzecznikami praw obywatelskich najstarszych mieszkańców gminy wobec władz lokalnych i społeczności lokalnej

Spotkanie pokazało jak wielkim potencjałem dysponują seniorzy z Łukowej oraz jak bardzo chętnie angażują się w działania na rzecz swojej społeczności. Było wyrazem ich integracji i aktywności, która nie skończyła się wraz  z inicjatywą, a wręcz przeciwnie, stała się początkiem dalszych działań senioralnych na tym obszarze.

Inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu „Zaangażowanie ma znaczenie!” współfinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

   

   

Translate »