Niby każdy o tym wiem, ale wciąż za mało osób korzysta z tej prostej recepty, szczególnie część osób starszych ma przekonanie, że sport już nie jest dla nich. Otóż jest to bardzo błędne założenie, bo właśnie w wieku senioralnym aktywność fizyczna jest bardzo wskazana, ważna jest tylko znajomość podstawowych zasad i reguł jak bezpiecznie taką aktywność fizyczną uprawiać. Od czego należy zacząć ? Pierwszy krok to  wprowadzenie profilaktyki poprzez dobre nawyki takie jak regularna aktywność fizyczna. Korzyści zdrowotne wynikające z aktywności fizycznej zaobserwujemy najszybciej, gdy będziemy systematyczni w swoich działaniach. Można sobie w tym pomóc np. poprzez  wyznaczenie dni w tygodniu, w które planujemy ćwiczyć,  ustalić jakiego rodzaju aktywność przewidujemy w dane dni. Konkretny plan pomaga zmobilizować się do ćwiczeń.  Warto pamiętać, iż przygodę ze sportem w wieku senioralnym należy zacząć od małych  kroków i  pamiętać,  że każda aktywność jest lepsza niż jej brak.

W przypadku seniorów szczególnie ważne jest, aby pamiętać o ćwiczeniach, które będą bezpieczne i będą wzmacniać mięśnie oraz poprawiać kondycję. Jaki typ ćwiczeń i aktywności dobrać, w tym pomoże specjalista np. fizjoterapeuta.  O tych wszystkich zagadnieniach oraz praktycznych poradach i wskazówkach była mowa na inicjatywie seniorek z Łukowej. Inicjatywa odbyła się 8 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej. Uczestnicy inicjatywy  pierwszej części dowiedzieli się jakie są bezpieczne formy aktywności fizycznej  oraz korzyści płynące z  aktywności fizycznej  dla organizmu. Następnie odbyła się część praktyczna, gdzie cała grupa wykonała proste ćwiczenia, które można wykonać samodzielnie w domu  bez konieczności posiadania specjalistycznych sprzętów czy wyposażenia.

Po części merytorycznej, w miłej atmosferze zakończyła się inicjatywa przy kawie, herbacie bo wspólne spędzanie czasu to też ważny aspekt integracji tej wewnątrz i międzypokoleniowej.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Bezpieczeństwo – mój wybór!” współfinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

 

 

Translate »