Pomysł na projekt obywatelski pn.: “Spotkanie międzypokolenowe” jest wynikiem wspólnej pracy pięciorga aktywnych osób ze społeczności lokalnej Korytkowa Dużego:  Beaty Wnuk,  Joanny Grabias, Joanny Małek, Iwony Brytan oraz Jolanty Myszak – uczestników projektu „Ja– obywatel!”.

–  Chcieliśmy połączyć obchody 100-lecia niepodległości Polski i uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, dlatego zorganizowaliśmy spotkanie międzypokoleniowe w naszej szkole – opowiada Pan Paweł Grabias, Dyrektor Szkoły Podstawowej W Korytkowie Dużym.

Blisko czterdzieści godzin edukacji w postaci: szkoleń i spotkań na coachingach, to czas jaki aktywne mieszkanki Korytkowa Dużego poświęciły na zorganizowanie projektu obywatelskiego pn.: „Spotkanie międzypokoleniowe”. Realizacja projektu została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę projektową podczas spotkania coachingowego.

Powstał plan promocji projektu, rozpoczęto rekrutację oraz opracowano scenariusz spotkania. Do spotkania przygotowywały się również dzieci, które pod czujnym okiem Pań: Iwony Kubiny, Marii Kaczor, Marii Malawskiej oraz Teresy Niedźwieckiej ćwiczyły swoje piosenki, wierszyki i układy taneczne, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Spotkanie międzypokoleniowe zorganizowano 22 stycznia br. w budynku Szkoły Podstawowej w Korytkowie Dużym. W tym dniu w godzinach popołudniowych na spotkanie przybyło 52 osoby.

Wydarzenie uroczyście otworzył Pan Dyrektor, który również złożył ciepłe życzenia wszystkim gościom. Dzieci zaprezentowały patriotyczne i okolicznościowe wiersze, tańce i piosenki. Nie zabrakło elementów patriotycznych m.in. w postaci skocznie wykonanej piosenki  „Jestem Polką i Polakiem”. Dekoracje również nawiązywały do barw narodowych. Każdy gość dostał drobny, ale za to samodzielnie wykonany przez dzieci upominek. Później wszyscy razem usiedli do drobnego poczęstunku.

Osoby w naszym wieku potrzebują takich spotkań. Jest to okazja do podzielenia się wspomnieniami i zasłuchania w piosenkach o naszej Ojczyźnie – podkreśla ze wzruszeniem jeden z zaproszonych gości.

Wspólny śpiew i rozmowy zintegrowały dzieci i seniorów. Sympatyczna atmosfera zaowocowała planem kolejnego spotkania. Projekt  wpłynął na poprawę dialogu międzypokoleniowego oraz rozbudzenie aktywności obywatelskiej i patriotycznej wśród młodszych i starszych mieszkańców Korytkowa Dużego.

Projekt obywatelski został zrealizowany w w ramach projektu „Ja – obywatel!”. Celem projektu „Ja – obywatel!” jest zwiększenie zaangażowania i zainteresowania udziałem w życiu publicznym i społecznym w wymiarze indywidualnym i grupowym 105 osobowej grupy młodzieży w wieku 11-14 lat i 80 osobowej grupy dorosłych mieszkańców czterech wiosek w Gminie Biłgoraj: Smólsko, Bidaczów, Korytków i Sól w okresie od 01.09.2018 r do 30.06.2019 r.

Projekt „Ja – obywatel!” jest realizowany przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

     

Translate »