Pomysł na inicjatywę jest wynikiem wspólnej pracy aktywnych seniorów z Biłgoraja – uczestników projektu „No i cóż, że wiek!”, ze Związku Nauczycielstwa Polskiego  Oddział w Biłgoraju.

–  Chciałyśmy zaktywizować seniorów z Biłgoraja oraz przybliżyć im historię regionu  – opowiada Janina Sumicz. Na szczęście nie działała sama: – Poprzez tą inicjatywę chciałyśmy również zachęcić do wyjścia z domu, poznawania nowych miejsc i osób – podkreślają Teresa Bartnik, Wanda Chwiejczak oraz Grażyna Waszkiewicz.

Ponad pięćdziesiąt godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań coachingach, to czas jaki aktywni seniorzy poświęcili na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Spotkanie z historią – senior aktywny”.

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostanie zorganizowany wyjazd połączony oraz dwa spotkania historyczno-obywatelskie. Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację. Wyjazd do Sandomierza został zorganizowany 25 sierpnia br. Na szczęście uczestnicy dopisali i w sumie w wyjeździe uczestniczyło 21 osób. Seniorzy zapoznali się ze sposobami aktywizowania osób starszych do działań społeczno-obywatelskich, a przy okazji poznali historię zabytków sandomierskich. Nie obyło się również bez atrakcji turystyczno-przyrodniczych, gdyż seniorzy skorzystali ze spaceru pięknie utrzymanym wąwozem. Spotkanie historyczne odbyło się 7 września w Biłgoraju. Spotkanie poprowadził Pan Kazimierz Szubiak, który opowiadał o ludności Biłgoraja podczas II wojny światowej. Ostatnie spotkanie zostało zorganizowane 15 września i wzięło w nim udział 19 seniorów. Na spotkaniu Pan Artur Bara przybliżył życiorys Singera. Spotkanie połączono ze zwiedzaniem cmentarza żydowskiego. Seniorzy aktywnie brali udział w spotkaniach. Spotkania dały okazję na poznanie się, nawiązanie relacji, integrację pomiędzy seniorami. Zachęciły do podejmowania aktywności.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „No i cóż, że wiek!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

            

Translate »