W dniu 20.11.17r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Hucie Krzeszowskiej  już po raz kolejny odbyły się warsztaty muzyczne dla rodziców w ramach projektu „Bliżej polskiej muzyki”, realizowanego przez Fundację Bliżej Pasji. Tematem była muzyka polskich kompozytorów przełomu wieków XIX/XX takich jak: Karol Szymanowski, Ignacy Jan Paderewski i Romuald Twardowski. Tak samo jak na poprzednich warsztatach można było obejrzeć przygotowaną  prezentację multimedialną a po niej prawidłowo percypować wybrane utwory z  bogatego dorobku artystycznego kompozytorów oraz odpowiedzieć na kilka pytań z quizu. Większość zaprezentowanych utworów miała formę pokazu z You Tube, co pozwoliło rodzicom choć trochę poczuć się  prawie jak na koncercie. I tak wśród wysłuchanych utworów znalazły się :

K. Szymanowski– Rymy Dziecięce op.49  „Wizyta u krowy”, „Prosie”, „Trzmiel i żuk”,           utwór chóralny: ”Hej, wołki moje”;

-I.J. Paderewski– utwory fortepianowe: Menuet G-dur w stylu Mozarta, „Nocturn” z op.16, Zbójnicki „W murowanej piwnicy”, pieśń: ”Polały się łzy me czyste”;

-Romuald Twardowski-utwór instrumentalny: „Oberek”, utwory chóralne: „Otcze Nasz”, Trzy Pieśni Kurpiowskie”, „ Z tamtej strony jeziora”.

Po tej niezwykłej chwili skupienia wśród niecodziennych dźwięków muzyki i pięknie wyśpiewanych pieśniach w tym chóralnych, podziękowano rodzicom za godną każdego Polaka postawę patriotyczną,  miłą atmosferę i zachowaną kulturę podczas warsztatów.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Dąb” w Ciosmach oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju.

Oprac. Beata Kasprowicz

dav

dav

Translate »