Pomysł na inicjatywę jest wynikiem wspólnej pracy aktywnych seniorek z Aleksandrowa – uczestniczek projektu „No i cóż, że wiek!”.

–  Chciałyśmy zaktywizować seniorki z Aleksandrowa, zaangażować w życie społeczności lokalnej i pokazać, że jesień życia to czas na budowę relacji z innymi  – opowiada Teresa Legieć. Na szczęście nie działała sama:

Poprzez tą inicjatywę chciałyśmy zintegrować seniorki i zachęcić je do wyjścia z domu – podkreślają Józefa Pyzio, Genowefa Maciocha, Krystyna Pintal oraz Helena Koszarna.

Ponad pięćdziesiąt godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań coachingach, to czas jaki aktywne seniorki poświęciły na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Świadomy Senior”.

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostanie zorganizowane spotkanie z ekspertem – psychologiem oraz animatorem aktywności społecznej .

Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację. Spotkania zostały zorganizowane 17 i 25 sierpnia br. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Aleksandrowie. Na szczęście uczestnicy dopisali i w obu warsztatach uczestniczyło 59 osób.

Spotkanie poprowadziła pani psycholog Maja Kuczyńska, która w przystępny sposób opowiadała o tym jak radzić sobie z procesami starzenia, jak dobrze przezywać jesień życia, jak ćwiczyć pamięć i radzić sobie ze stresem. Ponadto seniorzy dowiedzieli się jak aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i obywatelskim.

Seniorzy pytali o to jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jak być aktywnym w każdym wieku, a nawet jaką dietę stosować która poprawia pracę mózgu. Dyskusjom nie było końca.  Spotkania zakończyły się wspólnym posiłkiem sporządzonym specjalnie na ta okazję przez liderki grupy inicjatywnej.

Podczas wspólnego poznawania tajników psychologii i zaangażowania obywatelskiego wzrosła wiedza seniorek na temat procesów starzenia się, budowania relacji, ale też aktywność i integracja .

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „No i cóż, że wiek!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

         

Translate »