Nasza grupa inicjatywna seniorów przygotowała i zorganizowała inicjatywę pt. „Senioralna edukacja żywieniowa”, której mottem przewodnim był cytat:

„Ten ani jednego dnia nie utraci, kto w każdym coś zrobi dla swoich braci” Ignacy Krasicki

Rozpoczęliśmy inicjatywę od przygotowań: zebrania grupy, ustalenia szczegółowego planu i harmonogramu działań, następnie ustalamy menu, poszukujemy dodatkowych sponsorów, ustalamy ze szkołą zasady współpracy,  robimy zakupy, angażujemy wolontariuszy do pomocy- każda z nas przyprowadza znajomych i wspólnie zaczynamy pracę.

Pierwszy etap odbył się 5 października 2019r. w Szkole Podstawowej nr.5 im. Ks. Jana Twardowskiego, były to warsztaty i pokazy kulinarne dla dzieci  i społeczności lokalnej ze szkoły pt. „Dzień Jesiennego Liścia” .

Pod okiem grupy inicjatywnej i koleżanek z grupy „Łasuch” razem z uczniami  rozpoczęłyśmy przygotowanie potraw: min. gołąbki z serem, pierogi z różnymi nadzieniami, krokiety, kopytka, kluski śląskie oraz ciasta: rurki z kremem, szarlotki, serniki. Ze wszystkich potraw został zorganizowany pokaz i degustacja z udziałem społeczności lokalnej. Seniorzy, dzieci, nauczyciele- każdy ma swój wkład w piękne przygotowanie i zaprezentowanie tradycyjnych potraw, przygotowanych w zdrowy  sposób. Udział dzieci, rodziców, dziadków pokazuje jak można międzypokoleniowo wspólnie działać i integrować się.

Ciąg dalszy nastąpił  15 listopada, kiedy to odbyły się warsztaty z aktywnym udziałem dzieci, również w Szkole Podstawowej nr.5 im. Ks. Jana Twardowskiego. Tematem warsztatów była: tradycja i nowoczesność w wydaniu kulinarnym. Wspólnie był pieczony tradycyjny piernik, jego dekoracja oraz zdrowe koktajle, które bardzo wszystkim smakowały. Była też krótka prelekcja nt. historii piernika. Dzieci podczas warsztatów nie tylko zdobyły wiedzę nt.  tradycyjnych i nowoczesnych potraw ale także nt. zdrowego żywienia oraz przyrządzania posiłków z naturalnych składników. Buzie uśmiechnięte, wspólne zdjęcie, wszyscy byli zadowoleni..

Poprzez realizację takich inicjatyw czujemy się jako seniorzy potrzebni w społeczności lokalnej, mobilizujemy się do aktywności społecznej oraz podejmowania nowych wyzwań. Naszym mottem jest: Przeżyj życie tak, aby Twoim epitafium mogło być „Nie żałuję”

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „ Wiek nie odbiera odpowiedzialności” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

          

Translate »