Chociaż Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, to członkowie Seniorklubu w Biłgoraju spotkali się kilka dni wcześniej, żeby wspólnie celebrować to święto. Podczas spotkania, rozmów przy kawie i ciastku recytowano wiersze o kobietach, dyskutowano o roli kobiet w życiu społecznym, w edukacji, w kulturze. Poznano również kilka faktów związanych z Dniem Kobiet.

Nie wszyscy wiedzieli, że zalążki święta kobiet miały miejsce już w starożytności, kiedy w pierwszym tygodniu marca Rzymianie hucznie obchodzili rozpoczęcie roku, macierzyństwo i płodność Pań. W dniu zwanym Matronalia, mężczyźni z radości i wdzięczności obdarowywali kobiety przeróżnymi upominkami i zasypywali je najszczerszymi życzeniami. Współcześnie istnieje kilka wersji związanych z dokładnym pochodzeniem tego święta.

Jedna z nich, choć niepotwierdzona przez źródła historyczne, głosi, że Dzień Kobiet należy traktować jako upamiętnienie ofiar pożaru, do którego doszło w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist. W miejscu tym zginęło 129 strajkujących przeciwko wyzyskowi kobiet.

Pierwszy Dzień Kobiet odbył się jednak po raz pierwszy 18 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, miał upamiętnić śmierć strajkujących kobiet, które zginęły rok wcześniej.

W Polsce obchody święta zostały zorganizowane po raz pierwszy 24 marca 1924 r. przez Centralny Wydział Kobiecy PPS. Wśród spraw podnoszonych podczas obchodów była m.in. kwestia  ochrony pracy kobiet oraz problem niższych zarobków kobiet niż mężczyzn za wykonywanie tej samej pracy. Po wojnie Dzień Kobiet stał się świętem państwowym, zniesiono je dopiero w 1993 r.

Dzisiaj niemal każdej seniorce, każdej kobiecie,  miło jest dostać kwiaty, drobny prezent lub chociażby uśmiech i kilka ciepłych słów.

Nie zapomnijmy o tym!

 

               

 

Translate »