Inicjatywa Warsztaty i wystawa stroików na dzień Wszystkich Świętych zrealizowana została przez grupę seniorów w ramach projektu „Zdejmij kapcie, załóż buty” realizowanego przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju.

W ramach inicjatywy zostały zrealizowane trzy spotkania warsztatowe: 30 IX, 7 X oraz 17 X w których uczestniczyło w sumie ok. 50 osób. Głównie byli to seniorzy i osoby niepełnosprawne z Biłgoraja. Po zakończeniu warsztatów odbyła się wystawa przygotowanych prac. Najciekawsze prace zostały wystawione w Stowarzyszeniu Integracyjno-Rehabilitacyjnym Osób Niepełnosprawnych w Biłgoraju oraz przy parafii Św. Jerzego w Biłgoraju.

Na warsztatach uczestnicy nie tylko zdobyli wiedzę i umiejętność przygotowania stroików na święto „Wszystkich Świętych” ale także mieli możliwość „wyjścia z domu” integracji w szerszej grupie.

Jak podkreślały liderki grupy: bardzo ważne jest to, żeby dla tych osób które są w szczególnie trudnej sytuacji np. osoby starsze, seniorzy, organizować różnego rodzaju inicjatywy i działania, żeby zaktywizować je. Udział w inicjatywach społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i innych pozwala na włączenie tych osób do życia w społeczności lokalnej przez co są one pewniejsze siebie, mogą rozwijać swoje zainteresowania, czują się też przydatne. Z drugiej strony członkowie społeczności mają okazję poznać problemy i sytuację osób, które często na codzień są niewidoczne i nierzadko wykluczone.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Zdejmij kapcie załóż buty!” realizowanym przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt „Zdejmij kapcie, załóż buty!” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

 

 

Translate »