Pierwszy pomysł seniorów zrealizowany!

W kwietniu 2015 r. grupa 30 aktywnych seniorów z powiatu biłgorajskiego rozpoczęło realizację projektu „Zdejmij kapcie, załóż buty!” realizowanym przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju.

W trakcie warsztatów uczestnicy uczyli się zasad wolontariatu, planowania i realizacji inicjatyw, sprawozdawczości, współpracy w zespole, aby w rezultacie samodzielnie zrealizować zaplanowane przez siebie działania. Wszystkie pomysły realizowane przez seniorów będą finansowane ze środków projektu.

Pierwsza inicjatywa „Warsztaty piroga Biłgorajskiego” realizowana przez grupę seniorów odbyła się 13 czerwca 2015 r. w trakcie Nocy kultury w Biłgoraju.

Zamysłem autorów inicjatywy było kultywowanie tradycji piroga biłgorajskiego, upowszechnianie tradycji kulinarnych z Biłgoraja i okolic, a także integracja mieszkańców.

Całe wydarzenie przygotowała 3 – osobowa grupa seniorów oraz ośmiu wolontariuszy. Przy uczestnictwie kilkudziesięciu osób odbyły się prezentacje tradycji, historii piroga biłgorajskiego, dzielenie się recepturami na wykonanie piroga, a także dekorowanie potraw i przystawek. Podsumowaniem wydarzenia była wystawa oraz degustacja potraw.

Mamy nadzieję, że podobne wydarzenia w naszym mieście będą odbywały się częściej – jak mówi liderka grupy Pani Maria Kita, ponieważ bardzo ważne jest to, żebyśmy przekazywali lokalne tradycje kulinarne młodszym pokoleniom. Przy okazji możemy się też dobrze bawić, integrować się i wspólnie spędzać czas .

Projekt „Zdejmij kapcie, załóż buty!” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

 

 

 

Translate »