Nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków żywieniowych. Dobrym sposobem ku temu, jest uświadomienie sobie, co można zyskać zmieniając swój sposób odżywiania. Taki też miała cel inicjatywa realizowana przez seniorów w Woli Obszańskiej, w ramach projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Inicjatywa miała na celu również wdrożenie w prawidłowe nawyki żywieniowe w wieku senioralnym, nabycie umiejętności przygotowania potraw zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, sposoby dekorowania potraw, pokazanie, że zdrowe jedzenie również może być niesamowicie smaczne.

Uczestnicy dowiedzieli o zmianach w funkcjonowaniu układu pokarmowego u seniorów, czynnikach ułatwiających trawienie i wchłanianie pokarmu, o kaloryczności prawidłowej diety seniora, suplementacji witamin i składników mineralnych dla seniorów.

Prowadząca warsztaty przedstawiła niektóre aspekty żywienia seniorów związane z podeszłym wiekiem np. zmiany mające bezpośredni związek z jedzeniem (problemy trawienne, spadek apetytu, pogorszenie stanu uzębienia, osłabienie zmysłów smaku i węchu). Seniorzy często nie mają wiedzy o właściwym odżywianiu, a spadek poziomu życia, samotność czy brak możliwości zrobienia zakupów w negatywny sposób odbijają się na ich diecie. Niedożywienie osób starszych to poważny problem społeczny, a ich przeciętny jadłospis jest monotonny i ubogi w składniki odżywcze (za mało pełnowartościowego białka, warzyw i owoców, a za dużo przetworzonej żywości i rafinowanego cukru).

Warsztaty w Woli Obszańskiej pozwoliły ponad 20 seniorom nabyć wiedzę, która może zaradzić powyższym problemom.

Po wspólnie przygotowanych posiłkach nastąpiła degustacja, dzielenie się wrażeniami smakowymi, dyskusja nad alternatywnym wykorzystaniem w kuchni wielu składników sezonowych: warzyw i owoców.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „ Wiek nie odbiera odpowiedzialności” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

               

Translate »