W Szkole Podstawowej w Starym Bidaczowie w ramach projektu „Ja Obywatel” została  zorganizowana kolejna inicjatywa, a mianowicie  wydarzenie niepodległościowo- integracyjne mające na celu krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży oraz ludności lokalnej, a także integracja społeczności szkolnej oraz mieszkańców wsi Stary i Nowy Bidaczów.

Podczas uroczystości wystąpiły dzieci z klas młodszych, prezentując zebranym montaż słowno- muzyczny „Mały Patriota”, który został przygotowany wcześniej pod czujnym okiem wychowawców. W dalszej kolejności dzieci przy dźwiękach patriotycznych pieśni narodowych wyszły na wybieg, prezentując zebranym pokaz mody patriotycznej. Nasza sala zamieniła się w prawdziwy wybieg, a uczniowie w modeli i modelki.  Dzieci zaprezentowały stroje ludowe oraz najnowszą kolekcję w barwach narodowych. Każdy mógł poczuć się jak na prawdziwym pokazie mody. Było uroczo, patriotycznie i regionalnie. Gromkim brawom i owacjom, nie było końca. Warto podkreślić, iż rodzice wykazali się wielkim zaangażowaniem i finezją przygotowując stroje dla swoich dzieci. Z wywiadów przeprowadzonych z dziećmi wynika, że były bardzo zadowolone, jak wyraziła się Wiktoria Sobień i Malwina Ciosmak z klasy III „Na pokazie mody patriotycznej szłyśmy po czerwonym dywanie. Czułyśmy się bardzo dobrze, jak prawdziwe gwiazdy filmowe. ”  Uczniowie prezentujący modę patriotyczną włożyli swój duży wkład w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Zaproszona została także twórczyni ludowa, która  przeprowadziła warsztaty plastyczne. Zajęcia były skierowane do różnych grup wiekowych, uczestniczących w projekcie, w związku z czym uczestnikami byli zarówno uczniowie, jak i wszyscy dorośli. Spotkanie to służyło nie tylko budowaniu relacji międzypokoleniowych, ale również pozwoliło kultywować twórczość ludową i ten sposób ocalić ja od zapomnienia. Przy współpracy rodziców uczniów naszej szkoły przygotowany został poczęstunek dla wszystkich gości i uczniów naszej szkoły. W tak miłej i rodzinnej atmosferze wydarzenie niepodległościowo- integracyjne dobiegło końca.

Celem projektu „Ja-obywatel!” jest zwiększenie zaangażowania i zainteresowania udziałem w życiu publicznym i społecznym w wymiarze indywidualnym i grupowym 105 osobowej grupy młodzieży w wieku 11-14 lat i 80 osobowej grupy dorosłych mieszkańców czterech wiosek w Gminie Biłgoraj: Smólsko, Bidaczów, Korytków i Sól w okresie 01.09.2018 r. – 30.06.2019 r.

Projekt „Ja – obywatel!” jest realizowany przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

             

Translate »