Pomysł na inicjatywę jest wynikiem wspólnej pracy aktywnych seniorów z Biłgoraja – uczestników projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności!”, z Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Biłgoraju.

–  Chcieliśmy zaktywizować seniorów z Biłgoraja i okolic poprzez zwiększenie ich wiedzy na temat dbania o własne zdrowie – opowiada Andrzej Krukowski. Na szczęście nie działał sam:

Poprzez tą inicjatywę chcieliśmy zintegrować seniorów oraz podnieść poczucie własnej wartości. Pokazać, że warto się uczyć i poznawać nowe miejsca – podkreślają Mirosława Grodzka, Ryszarda Palikot oraz Bolesław Grasza.

Blisko czterdzieści godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań coachingach, to czas jaki aktywni seniorzy poświęcili na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Wyedukowany senior to zdrowy senior”.

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostanie zorganizowany wyjazd edukacyjny po Roztoczu.

Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację. Wyjazd został zorganizowany 26 września br.  I obejmował trasę: Józefów, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Mokrelipie, i Radecznica. Na szczęście uczestnicy dopisali i w dniu wyjazdu było 20 osób.

W każdej  z tych miejscowości seniorzy poznali ciekawe i warte poznania miejsca historii, pamięci oraz pomniki przyrody. W Józefowie seniorzy zachwycali się kamieniołomami i podziwiali odnowiony rynek, w Zwierzyńcu byli w parku, nad zalewem Rudka oraz zobaczyli hodowlę kóz, w Szczebrzeszynie zobaczyli pomnik chrząszcza, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego oraz rynek. Po intensywnym wysiłku fizycznym i po zdobyciu wiedzy historyczno-przyrodniczej seniorzy zajechali do miejscowości Mokrelipie, gdzie w  Gospodarstwie Pasiecznym „Ulik” skorzystali z warsztatów na temat dbania o swoje zdrowie, zwiedzili zagrodę edukacyjną. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem i śpiewaniem pieśni patriotyczno – biesiadnych.

Podczas wspólnego poznawania przyrody, historii lokalnej  oraz warsztatów wzrosła aktywność fizyczna seniorów oraz nastąpiła ich integracja i motywacja do podejmowania aktywności, wyzwań i chęci do podnoszenia wiedzy i poszerzania swoich horyzontów.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

                      

Translate »