Pomysł na naszą inicjatywę powstałą w trakcie przygotowań i opracowywania koncepcji jeszcze w trackie warsztatów w czasie których zastanawialiśmy się jak jako środowisko osób starszych z różnymi niepełnosprawnościami pomóc innym niepełnosprawnym seniorom,  jakie wsparcie byłoby im potrzebne, jak  zachęcić ich do aktywności i wyjścia do społeczności ?. Takie wyjście jest często utrudnione dla seniorów, którzy borykają się z różnymi trudnościami. Pomysł zrealizowania inicjatywy w formie wyjazdu edukacyjno-poznawczego akurat po Roztoczu pojawił się dlatego, że wielu seniorów nie zna dokładnie historii ale tez urokliwych miejsc w swoim Regionie. Roztocze niewątpliwie jest bardzo ciekawym miejscem pod względem historycznym- przyrodniczym-kulturalnym, często jeszcze nieodkrytym, zatem umożliwienie seniorom  poznania i doświadczenie tych wszystkich walorów Roztocza uznaliśmy za bardzo dobry i potrzebny pomysł na inicjatywę.

28 września 2019 nasza  grupa 26 osób starszych, w tym  z niepełnosprawnościami wyruszyła na wyjazd po Roztoczu. Wybraliśmy najciekawsze miejsca tj.

Zwierzyniec – gdzie zwiedziliśmy budynek Ordynacji Zamojskiej, historyczny browar, kościółek na wodzie, stawy Echo oraz Roztoczański Park, a w nim m.in. hodowlę konika polskiego,  pomnik przyrody we Floriance, leśniczówkę – muzeum

Sochy- miejsce pamięci i świadek tragicznych wydarzeń z II Wojny Światowej, gdzie została zamordowana cała ludność przez Niemców w odwecie za pomoc partyzantom.

Górecko Kościelne – zwiedziliśmy zabytkowy kościołek oraz aleję dębów, następnie pojechaliśmy do Józefowa gdzie zwiedziliśmy kamieniołomy oraz wieżę widokową. Cała grupa na zakończenie integrowała się przy wspólnym ognisku wspominając wyjazd i dzieląc się przeżyciami.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „ Wiek nie odbiera odpowiedzialności” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

   

Translate »