Pomysł na inicjatywę obywatelską zrodził się na warsztatach w ramach projektu „Senior ważny codziennie!”, Wiedziałam, że jest duże zapotrzebowanie na badania profilaktyczne. Cukrzyca to choroba XXI wieku i należy systematycznie poszerzać wiedzę w zakresie zapobiegania cukrzycy i stosowania odpowiedniej diety – opowiada pani Krystyna Różaniecka –  prezes Koła Diabetyków w Biłgoraju, liderka, uczestniczka projektu. I dodaje: – Na szczęście nie działałam sama i miałam do pomocy liderki: Panią Janinę Szcząchor, Krystynę Cioś oraz Panią Halinę Kręt – pielęgniarkę.

 Chciałyśmy zwiększyć świadomość mieszkańców Biłgoraja i okolic, szczególnie osób starszych na temat cukrzycy  – podkreślają Janina Szcząchor i Krystyna Cioś.

Blisko pięćdziesiąt godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań na coachingach, to czas jaki aktywne uczestniczki poświęciły na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Wyprzedź chorobę – cukrzyca cichy zabójca”. Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostaną zorganizowane spotkania: profilaktyczne oraz z dietetykiem, a także że zostanie przeprowadzona akcja w postaci badań profilaktycznych. Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację. Wykłady profilaktyczne na temat cukrzycy zostały przeprowadzone 13 września br. Uczestnicy dopisali i w dniu spotkania było 41 seniorów.

Takie jedno spotkanie to byłoby za mało. Większość osób nie wie jaką dietę należy stosować przy profilaktyce i walce z cukrzycą – podkreśla Halina Kręt – pielęgniarka,  Koło Diabetyków w Biłgoraju.

Dlatego w dniu 11.10.br zostało zorganizowane drugie spotkanie z dietetykiem. Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie uczestników. Przybyło na nią 38 osób – seniorów z Biłgoraja i okolic. Najwięcej informacji dotyczyło specyfiki diety osoby chorej na cukrzycę. Uczestnicy pytali m.in.: o to jaki wybrać cukier brązowy czy biały, czy lepszy jest owoc czy sok, czy mleko podnosi poziom cukru oraz czy owoce należy zjeść do południa. Na poczęstunek przygotowano przykładowy posiłek ustalony przez dietetyczkę. Zakres inicjatywy był szeroki. Informacje przekazywane przez księdza proboszcza z parafii pw. świętego Jerzego w Biłgoraju były bardzo skuteczne, gdyż na badania profilaktyczne w dniu 14 października przy restauracji Koliba przybyło i skorzystało 89 osób – seniorów z Biłgoraja.

              

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Senior ważny codziennie!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Translate »