Pomysł na inicjatywę narodził się natychmiast, jak usłyszałam o rekrutacji do projektu „Zdejmij kapcie, załóż buty!”. Wiedziałam, że musimy spróbować – opowiada pani Krystyna Różaniecka – prezes Koła Diabetyków w Biłgoraju, liderka, uczestniczka projektu . I dodaje:

– Na szczęście nie byłam sama i miałam do pomocy koleżanki.

DSCF4194

Sześćdziesiąt godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań coachingach, to czas jaki cztery aktywne seniorki poświęciły na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Wyprzedź chorobę, zbadaj poziom cukru!”.

 

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostaną zorganizowane dwa wyjazdy rehabilitacyjne na basen z instruktorem, prelekcja z lekarzem oraz badania profilaktyczne.

Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację na wyjazdy rehabilitacyjne.

Wyjazdy zostały zorganizowane 24 października i 7 listopada br. do Janowa Lubelskiego:

 

Z uwagi na ograniczona liczbę miejsc na basenie musieliśmy przeprowadzić rekrutację i podzielić chętnych na dwie grupy. Natomiast prelekcja połączona z badaniami z założenia była spotkaniem otwartym i do końca nie wiedzieliśmy ile przyjdzie osób – wspomina pani Krystyna Różaniecka.

 

Na szczęście uczestnicy dopisali i w dniu prelekcji 12 listopada br. przy ul. Kościuszki 28 w Biłgoraju (w świetlicy dawnej Szkoły Muzycznej) było ponad 40 osób. Z badań profilaktycznych skorzystało ponad 20 osób.

Najwięcej z badania poziomu cukru, ale też cholesterolu, ciśnienia czy trójglicerydów – mówi pani Halina Kręt – pielęgniarka, członek zarządu Koła Diabetyków w Biłgoraju.

DSCF4202

Prelekcja „Jak żyć z cukrzycą” przeprowadzona przez doktora Piotra Grygiela – diabetologa wzbudziła duże zainteresowanie uczestników.

Najwięcej informacji dotyczyło specyfiki diety osoby chorej na cukrzycę. Uczestnicy pytali m.in.: o to jaki wybrać cukier brązowy czy biały, czy lepszy jest owoc czy sok, czy mleko podnosi poziom cukru oraz czy owoce należy zjeść do południa. Na wszystkie pytania otrzymywali w pełni profesjonalna odpowiedź pana doktora.

 

Po prelekcji można było spróbować smacznych wypieków i przekąsek przygotowanych specjalnie dla osób chorych na cukrzycę.

Projekt „Zdejmij kapcie, załóż buty!” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

Translate »