Aktywni seniorzy z Korczowa i Okrągłego, w tym członkinie zespołu śpiewaczego „Sąsiadeczki”,  w ramach projektu „No cóż, że wiek” zorganizowali  spotkanie, którego motywem przewodnim były opowieści o lokalnej historii.

W spotkaniu, które odbyło się 1.09.2020 uczestniczyli okoliczni mieszkańcy, Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński z małżonką, dyrektor GOK w Biłgoraju Celina Skromak oraz Radny Gminy Biłgoraj Stanisław Kubik. Dominik Róg z GOK w Biłgoraju przygotował prezentację o początkach osadnictwa w okolicy pt. „Zapomniani pionierzy w Puszczy Solskiej – odkrywamy początki Korczowa i Okrągłego”. Zebrani dowiedzieli się, gdzie znajdowały się pierwsze osady leśne budziarzy Obszańskich, Dzidów, Sokali, Dziury, Bartosza, Kostowicza, Wilkosa, Fusiarza czy Luchowskich, czym zajmowali się osadnicy i jaki był koniec świata budziarzy, a także co po nich zostało do dzisiaj. W drugiej części spotkania zaprezentowano wspomnienia z czasów II wojny światowej, nagrane wśród mieszkańców Korczowa, pamiętających jeszcze lata 1939-1944.

Spotkanie było jedną z inicjatyw zrealizowanych przez aktywne seniorki z Korczowa i Okrągłego, które po odbyciu warsztatów z zakresu partycypacji opracowały i zrealizowały działania na rzecz swojej społeczności lokalnej.

Inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu „No i cóż, że wiek!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

       

Translate »