Pomysł na projekt obywatelski poprzez zorganizowanie warsztatów dotyczących zdrowego i świadomego stylu życia był wynikiem pracy warsztatowej z grupą młodzieży z klasy VI i VII w Smólsku. Grupa młodzieży uczestniczącej w warsztatach od X 2018 do I 2019 r.  zdecydowała, iż problem na który chcieliby odpowiedzieć poprzez realizację akcji powinien dotyczyć zdrowego stylu życia. Młodzież zauważyła, iż problem ten dotyczy szczególnie młodych ludzi, a zaczyna on być widoczny już wśród młodszych dzieci. Zdrowy styl życia to nie tylko zdrowe odżywianie ale szerzej świadomość aktywnej postawy związanej z aktywnością fizyczną, zdrowym odżywianiem, świadomością ekologiczną ale także świadomością społeczną. Szczególnie świadomość społeczna jako dawane dobrych przykładów i propagowanie zdrowego stylu życia  jest bardzo ważna.

Ostatecznie grupa zdecydowała, iż problem szczegółowo opisze w formie planu na projekt obywatelski i zrealizuje go. Realizacja pomysłu nie byłaby jednak możliwa gdyby nie pomoc i zaangażowanie  nauczycieli. Szczególnie ważnym aspektem było to, iż projekt został zaplanowany jako działanie skierowane do młodszych dzieci i klas, gdzie bez  współpracy i aktywnej pomocy wychowawcy zrealizowanie projektu byłoby niemożliwe.

Zanim projekt został wdrożony w życie rozpoczęły się przygotowania, należało przygotować program warsztatów, zakupić potrzebne produkty i materiały, zachęcić dzieci do udziału w projekcie obywatelskim. Finał odbył się w  dniu 26 kwietnia 2019r. uczniowie klas I- III wzięli udział projekcie obywatelskim pod hasłem “Zdrowy obywatel”.

Uczniowie podeszli do zadania z dużym zaangażowaniem. Zajęcia warsztatowe rozpoczęły od odsłonięcia kolejnych liter hasła projektu „Zdrowy obywatel”. Następnie  dzieci przystąpiły do uzupełniania piramidy zdrowia rysunkami owoców, warzyw i produktów spożywczych, które dzieci samodzielnie wykonały. Aby jeszcze lepiej przybliżyć tematykę zdrowego odżywiania chętne dzieci wzięły udział w inscenizacji wiersza J. Brzechwy “Na straganie”. Uczniowie z uśmiechem na twarzy wcielili się w swoje role.

Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w zajęciach kulinarnych. Ze zgromadzonych owoców przygotowały kolorowe szaszłyki, które z apetytem zjadały.

Na zakończenie nie zabrakło, tak ważnej przecież, aktywności fizycznej. Uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowych, na których wykorzystano nowo zakupiony sprzęt. Największą atrakcją były narty letnie, które wymagały od dzieci nie lada umiejętności.

Udział w projekcie uświadomił dzieciom, jak ważną role w naszej diecie pełnią owoce i warzywa, a także jak potrzebny jest każdemu ruch, szczególnie na świeżym powietrzu.

Wszystkie zakładane efekty udało się osiągnąć, a najważniejsze z nich to: upowszechnianie wiedzy nt. zdrowego stylu życia i odżywiania, zachęcanie do aktywnego trybu życia  oraz postaw proekologicznych.

Projekt „Ja – obywatel!” jest realizowany przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

 

Translate »