Nasza grupa inicjatywna seniorów przygotowała i zorganizowała inicjatywę pt. „Zdrowy Senior”. Pomysł na taką inicjatywę powstał w trakcie warsztatów, na których od kwietnia rozpoczęliśmy naukę. Na warsztatach uczyliśmy się tego jak przygotować taką inicjatywę, jak wybrać pomysł i jak go zrealizować. Pomysł zrealizowania inicjatywy pro zdrowotnej powstał w wyniku obserwacji problemów osób starszych, wśród których np. problemy z nadwagą, chorobami wieńcowymi, problemy z poruszaniem się wiążą się m.in. z niezdrowym stylem życia na który składa się nieodpowiednie odżywanie oraz brak aktywności ruchowej. W odpowiedzi na te problemy zorganizowaliśmy spotkanie dla seniorów z gminy Aleksandrów nt. zdrowego stylu życia.

25 września w sali Urzędu Gminy w Aleksandrowie odbyło się spotkanie z Panią dietetyczką. W pierwszej części odbył się wykład nt. zasad zdrowego żywienia w aspekcie potrzeb osób starszych, prowadząca wskazała także na aspekt fizyczny, gdzie zdrowy tryb życia seniorów to: zdrowe odżywanie, aktywność fizyczna oraz- jak ważna -działalność społeczna, która daje poczucia bycia ważnym i potrzebnym co z kolei wpływa na dobrostan psycho-społeczny.

W kolejnej części seniorzy zdobyli  wiedzę nt. zdrowego  przyrządzania posiłków z naturalnych składników. Każdy senior otrzymał materiały edukacyjne oraz przepisy m.in. na chlebek z banana oraz rozgrzewająca, szczególnie w tym czasie, zupę dyniową. Część z tych przepisów seniorzy mogli degustować, dzięki czemu przekonali się, iż zdrowe potrawy są smaczne, poza tym odkrywanie nowych smaków daje też wiele radości. Potrawy  były wykonane z naturalnych składników w domowy sposób, tak aby promować przygotowanie domowych potraw z naturalnych składników.

Na koniec odbyła się dyskusja, seniorzy mieli wiele pytań np. dotyczących łącznia leków z określonymi produktami oraz diet przy określonych schorzeniach np. problemów z tarczycą.  W spotkaniu uczestniczyło  23 osoby. Poprzez realizację takich inicjatyw czujemy się jako seniorzy potrzebni w społeczności lokalnej, mobilizujemy się do aktywności społecznej oraz podejmowania nowych wyzwań.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „ Wiek nie odbiera odpowiedzialności” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

                     

Translate »